Český snímek Myši patří do nebe je nominován v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film ve 34. ročníku Evropských filmových cen. V úterý o tom informoval Petr Slavík za distribuční společnost CinemArt. Pořadatelé nominace zveřejnili na webu. O vítězích Evropských filmových cen, které bývají označovány za evropské Oscary, rozhodne více než 4100 členů Evropské filmové akademie. Slavnostní předávání bude 11. prosince v Berlíně.

Film Myši patří do nebe vznikl v česko-francouzsko-polsko-slovenské koprodukci. Snímek podle knížky Ivy Procházkové několik let natáčeli Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, scénář napsali Alice Nellis a Richard Malatinský. Své hlasy zvířecím animovaným hrdinům ve filmu propůjčili třeba Ondřej Vetchý, Matouš Ruml, Lukáš Pavlásek, Martin Stránský, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Barbora Hrzánová či Matěj Ruppert. Prostřednictvím zvířecích příběhů vypráví o přátelství, naději i smrti a posmrtném životě.

„Máme obrovskou radost, že se náš film už od premiéry v Annecy setkává se spoustou vstřícných reakcí. Je to velká odměna nejen pro nás, ale i pro všechny ty, kteří na filmu pracovali a dlouhodobě mu věřili. Moc nás těší, že se patrně podařilo tuto společnou energii předat divákům, že jim přináší radost. Nás to naplňuje nadějným pocitem, že všechna ta společná práce měla hlubší smysl,“ uvedli režiséři filmu Denisa Grimmová a Jan Bubeníček.

Film Myši patří do nebe měl českou premiéru 7. října 2021 a divákům se představil i na řadě tuzemských i zahraničních filmových festivalů a získal také několik cen.

Evropské filmové ceny, které se dříve jmenovaly Felix, udílí Evropská filmová akademie (EFA). Její novou prezidentkou byla loni zvolena Agnieszka Hollandová, která v této funkci vystřídala režiséra Wima Wenderse, prezidenta EFA od roku 1996.

Loni byly nominovány dva filmy s českou účastí, v kategorii nejlepší film snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Na cenu za nejlepší režii měla nominaci Hollandová za film Šarlatán. Ani jeden snímek nominaci neproměnil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist