V 94 letech zemřel legendární americko-bahamský herec Sidney Poitier, který v roce 1964 jako první člověk tmavé pleti získal Oscara za nejlepší herecký výkon ve filmu Polní lilie. Podle médií o tom informovaly bahamské úřady. Poitier natočil za svou více než sedmdesátiletou kariéru desítky filmů a v 60. letech byl inspirací pro řadu aktivistů bojujících za ukončení rasové segregace v USA, píše agentura Reuters.

„Přišli jsme o ikonu, hrdinu, mentora, bojovníka a národní poklad,“ napsal na Facebooku místopředseda bahamské vlády Chester Cooper.

Poitierovi rodiče byli farmáři na Bahamách, syn se jim však narodil před očekávaným termínem porodu v roce 1927, když zrovna byli na návštěvě Floridy, takže automaticky získal americké občanství. Vyrůstal ale na karibském ostrově a do USA se odstěhoval v 15 letech. V roce 1955 pak dostal svou první větší roli ve filmu Džungle před tabulí.

V roce 1958 získal první nominaci na Oscara za snímek Útěk v řetězech, za nějž obdržel ocenění britské filmové a televizní akademie BAFTA.

Snímek Polní lilie z roku 1963 již herci slavnou zlatou sošku vynesl a jako první černoch, který toto nejprestižnější filmové ocenění obdržel, se Poitier stal jedním z hlavních vzorů úspěchu černochů v USA. Podle svých pozdějších vyjádření se však domníval, že mu americká filmová akademie ocenění udělila spíše kvůli symbolické síle takového kroku namísto skutečného ocenění jeho hereckého výkonu.

Jeho komerční úspěchy vyvrcholily v roce 1967, kdy se začaly promítat hned tři jeho proslulé filmy: Hádej, kdo přijde na večeři, Panu učiteli s láskou a V žáru noci. V tomto roce se stal nejvýdělečnějším hercem v Hollywoodu.

Poitier se v následujících letech stáhl více do ústraní a věnoval se kampani za nezávislost Baham, které karibský ostrov dosáhl v roce 1973. Později se rovněž začal věnovat režii. V 90. letech minulého století byl také velvyslancem Baham v Japonsku.

V roce 1974 získal od britské královny Alžběty II. rytířskou hodnost, v roce 2009 pak obdržel prezidentskou medaili svobody od prvního černošského prezidenta USA Baracka Obamy.

Poitier podle serveru BBC hrál ve filmech inteligentní role, které ve Spojených státech pomáhaly bořit zažité stereotypy o černoších. Svou roli vzoru pro ostatní však umenšoval. „Pokud se na mě bude vzpomínat kvůli tomu, že jsem udělal pár dobrých věcí, a pokud moje přítomnost na světě podnítila nějakou dobrou energii, tak mi to stačí,“ řekl jednou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist