Po krátké a těžké nemoci ve věku 68 let zemřel slovenský zpěvák, klávesista a textař Vašo Patejdl, spoluzakladatel slovenské hudební skupiny Elán. Kapela, která po několikaleté přestávce na hudební scéně na září 2024 chystala koncerty v Praze a v Bratislavě, to oznámila na sociálních sítích.
"S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že dnes 19. srpna 2023 nás v nočních hodinách po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně Vašo Patejdl," napsal Elán na facebooku na adresu svého zakládajícího člena, který se s kapelou v roce 1985 rozešel, aby se do ní po několika letech vrátil.
Kapela uvedla, že o čase a místě pohřbu bude informovat později. „Je to tak čerstvé, na přání rodiny nebudu sdělovat podrobnosti,“ řekl ohledně posledního rozloučení s hudebníkem jeho manažer Jiří Strážnický.
Skupina v rámci akce Elán 70 plánovala příští rok dva koncerty - v Praze a v Bratislavě. Hudebníci naposledy vystoupili v roce 2018, kdy při svém turné v Česku a na Slovensku mimo jiné vyprodali pražskou O2 arénu. S Elánem se následně už poněkolikáté rozloučil frontman Jožo Ráž. Důvodem jednorázového návratu v roce 2024 měla být oslava 70. narozenin Ráže a Patejdla.
Skupina Elán vznikla v roce 1968. Vydala 15 studiových alb, pět anglických alb i řadu kompilací, za jejichž prodeje získala 25 platinových desek. Mezi jejich největší hity patří Láska moje, Neviem byť sám či Tanečnice z Lúčnice. Patejdl, který kromě zpěvu také hrál na klávesy, tvořil pilíř skupiny společně s Rážem a Janem Balážem.
Podle hudebního publicisty Jindřicha Götha tkvěl Patejdlův přínos pro kapelu Elán zejména v tom, že měl čich na nosné melodie. "Byl to výsostný muzikant, měl cítění a sluch. I díky tomu jsou písničky Elánu stále oblíbené a pořád se hrají. Byl do značné míry motorem kapely, takže myslím, že plánované koncerty Elánu se příští rok neuskuteční,“ uvedl.
Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových varech. Jeho matka byla Slovenska, otec Čech. V pěti letech se rodina přestěhovala na Slovensko. Elán založil ve svých 14 letech. Kromě Elánu spolupracoval i se slovenským zpěvákem Richardem Müllerem, pro kterého složil hit Po schodoch. Vytvořil také hudbu pro film Fontána pro Zuzanu z roku 1986 nebo pro filmovou pohádku Sedmero krkavců z roku 2015.
Jedním z posledních Patejdlových vystoupení byl letos 27. července koncert na festivalu Benátská! v libereckém Vesci. Slovenský blok zahájil Vašo Patejdl se svou doprovodnou skupinou. "Moje koncerty v poslední době mají vzpomínkový charakter," řekl tehdy posluchačům Patejdl, který nabídl písně z oblíbené Fontány pro Zuzanu i skladby ze své sólové kariéry. Na Elán zavzpomínal například písněmi Zloděj slnečníc, Mláďatá nebo Zanedbaný sex. Nadšení pak vzbudil hit Voda čo ma drží nad vodou.
„Byl to výborný chlap, byla s ním strašná legrace. Na Benátské! jsem se na něj strašně těšil a on byl ve velké pohodě. Ale to byl vždycky. Koncert byl vynikající a já jsem uvažoval, že bychom něco vymysleli i pro příští ročník," řekl spolupořadatel festivalu Benátská! Petr Pečený.
Nejslavnější sestavu Elánu kromě Patejdla a Ráže tvořili Juraj Farkaš, Zdeno Baláž a Ján Baláž. Debutové a patrně nejznámější album Ôsmy svetadiel vydali v roce 1981 a Patejdl na něm měl výrazný autorský podíl. „Až na dalších deskách se z Joža (Ráže) stal frontman, ale v Elánu se vždy o všem hlasovalo, takže to množství mých skladeb na desce byla volba všech členů kapely,“ řekl Patejdl v roce 2021 v rozhovoru pro ČTK u příležitosti 40. výročí vydání alba.
Patejdl, který vystudoval skladbu na bratislavské Vysoké škole múzických umění, ale v Elánu vydržel jen do roku 1985, kdy odešel na sólovou dráhu. Nutno říci, že také velmi úspěšnou. "Nebylo v tom nic osobního, hádka nebo tak, něco se prostě zlomilo. Elán přerostl do takových rozměrů, že jsme hráli dvě stě koncertů za rok a mně se to zdálo strašně moc. Chtěl jsem zvolnit, víc se věnovat práci ve studiu, nahrávání, ale ostatní chtěli pokračovat v tomhle tempu. Tak jsem odešel a začal si dělat svoje," řekl k odchodu ze slavné kapely před lety. V roce 1996 se do Elánu vrátil.
Patejdl se podílel na muzikálu Osmý světadíl uváděném v pražském Divadle Kalich a na stejné scéně uvedl svůj autorský muzikál Jack Rozparovač. V roce 2015 pro filmovou pohádku režisérky Alice Nellis Sedmero krkavců napsal hudbu včetně titulní písně Ten príbeh za náš sen stál, kterou nazpívala Marika Gombitová. Zpěvačka, která je po dopravní nehodě v roce 1980 upoutána na invalidní vozík, k podobné spolupráci svoluje jen výjimečně.
„Jsem rád, že se nechala přemluvit a znovu se nastartovala. Písničku jsem nahrál u ní doma. Byl bych rád, kdyby to pro ni znamenalo nový začátek," řekl tehdy Patejdl. Za píseň byl nominován na filmové ocenění Český lev 2015 v kategorii nejlepší hudba.
Poslední sólovou desku Do očí vydal v roce 2004, sólový debut Chlapčenský úsmev vydal v roce 1986 a za titulní píseň z toho alba získal stříbrnou Bratislavskou lyru. Toto ocenění již dříve dostal se skupinou Elán. V roce 2020 natočil své první vánoční album s názvem Moje československé Vianoce; obsahuje duety například s Heidi Janků, Pavolem Hammelem, Marikou Gombitovou, Jánem Lehotským nebo s Andreou Zimányiovou.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist