V letošní soutěži berlínského festivalu se natolik zablýskly dva filmy, že jako kandidáta na Zlatého medvěda nikdo nezmiňoval jiné tituly: Turínský kůň a Nader a Simin, rozvod. Očekávaný souboj mezi maďarským solitérem Bélou Tarrem a íránským režisérem Asgharem Farhadim v sobotu večer rozsekla porota 61. ročníku Berlinale – v čele s Isabellou Rosselliniovou.

Výsledkem je kompromis, na který přistoupí asi všichni. Za svůj výjimečný, drtivý existenciální opus Turínský kůň si Béla Tarr odnáší z Berlína Velkou cenu poroty v podobě Stříbrného lva. I když by mu rozhodně slušel i lev zlatý – protože široko daleko žádný podobně nekompromisní film nebyl k vidění již léta. O tom se budou moci přesvědčit i čeští diváci: Tarrovo smrtící dvouapůlhodinové requiem zakoupila přímo na festivalu Asociace českých filmových klubů.

Politika? Vyloučeno

Vítězem Berlinale se tedy očekávaně stalo excelentní civilní drama Nader a Simin, rozvod. Po Stříbrném lvu za režii z roku 2009 tak Asghar Farhadi naplno zazářil jako nejinvenčnější hvězda současného íránského filmu. Je to obrovská satisfakce i pro jeho vězněného íránského kolegu Jafara Panahího, jemuž Berlinale letos demonstrativně drželo volnou židli v porotě festivalu.

Největší favorité na Zlatého medvěda? Nejspíš maďarský Turínský kůň a íránský Nader a Simin, rozvod - čtěte ZDE

Hlasy o politicky motivovaném rozhodnutí poroty se samozřejmě mohou vynořit. Ale pravděpodobně je napíší pouze ti, kdo v Berlíně nebyli a Farhadiho vynikající drama ze současného Íránu neviděli. Triumf filmu Nader a Simin umocnilo ještě rozhodnutí o hereckých cenách. Oba Stříbrné lvy pro nejlepšího herce a nejlepší herečku totiž porota svorně přiřkla celému hereckému (jak mužskému, tak ženskému) sboru íránského snímku.

O zakoupení filmu do českých kin nyní horečně usiluje jedna tuzemská distribuční společnost, ale vše je zatím otevřené.

Jak moc letos oba filmy čněly nad ostatní konkurenci, podtrhuje rozhodnutí dalších porot. Obdiv kritiků k Tarrově filmu vyjádřila cena FIPRESCI pro Turínského koně; film Nader a Simin k festivalové žni cen zase přidal sošku od ekumenické poroty.

Nesvatbov ocenili diváci

Český film – a konkrétně nejvíce režisérku Eriku Hníkovou – může těšit rozhodnutí čtenářů německého deníku Der Tagesspiegel. Ti svou diváckou cenu přiřkli právě jejímu dokumentu Nesvatbov, promítanému v nesoutěžní sekci Forum.

Režisér Asghar Farhadi se třemi cenami, které jeho film Nader a Simin, rozvod získal – jedním Zlatým a dvěma Stříbrnými medvědy (Foto: ČTK/dapd) 

 

Režisér a jeho Zlatý medvěd, cena pro vítěze Berlinale (Foto: ČTK/dapd)

 

Íránské herečky Sareh Bayat a Sarina Farhadi se Stříbrným medvědem, cenou za herecký výkon ve filmu Nader a Simin, rozvod (Foto: ČTK/AP) 

 

Maďarský režisér Béla Tarr s Velkou cenou poroty, kterou získal za svůj film Turínský kůň (Foto: ČTK/AP) 

 

Cenu za celoživotní dílo obdržel již v pátek německý herec Armin Mueller-Stahl (Foto: ČTK/dapd)