Porota ceny Bank Austria Literaris 2012 hodnotila literární díla v kategorii próza a poezie z 16 evropských zemí. A vítězem zvolila román Vrač českého spisovatele Martina Ryšavého. Cena je určena autorům ze střední, východní a jihovýchodní Evropy a váže se k ní i německý překlad díla u nakladatelství Wieser Verlag.

„O vydání Ryšavého románů uvažují bohemisté a nakladatelé v několika zemích, kromě USA především v Polsku a ve Španělsku. Mám velkou radost, že vydání pro německou jazykovou oblast se uskuteční již za několik měsíců, protože Martin Ryšavý bezpochyby patří k mimořádným osobnostem současné prózy,“ říká šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná.

Martin Ryšavý

Spisovatel, scenárista a režisér, narozen roku 1967. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na Filmové akademii múzických umění, kde v současné době působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. Je autorem filmů Sibiř – duše v muzeu, Afoňka už nechce pást soby, Kdo mě naučí půl znaku, Malupien, Olšový spas, Země snů, Banánové děti a Medvědí ostrovy. V Edici Revolver Revue vydal romány Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010), oba postupně získaly Cenu Magnesia Litera v kategorii próza.

Kniha, jejímž vypravěčem je zkrachovalý divadelní režisér v Moskvě, získala už domácí ocenění Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého.

Ladislav Nagy v recenzi pro Hospodářské noviny napsal: "Čtenář-posluchač je zavalen proudem myšlenek, vzpomínek a úvah. Je zde jistá ruská plačtivost, jež tak hezky pasuje ke zralému věku člověka, jemuž se toho v životě podařilo málo a který je sám se sebou nešťastný, nicméně v úchvatně podávaných osobních vzpomínkách dokáže předložit pozoruhodný obraz uplynulých desetiletí. Své vtipné vyprávění prokládá pronikavými literárními exkurzy, například rozbor Strýčka Váni by vydal na samostatný text a totéž lze říct o několika dalších esejistických úsecích."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.