Za “nejvýznačnějšího irského básníka od dob W. B. Yeatse” jej Robert Lowell označil už v sedmdesátých letech, přestože světového věhlasu se Ir Seamus Heaney dočkal teprve roku 1995, kdy obdržel Nobelovu cenu za literaturu.

V děkovné řeči tehdy vzpomínal na dětství, které prožil ve čtyřicátých letech v katolické farmářské rodině na samotě v Severním Irsku. Z hrabství Londonderry mu utkvěla vzpomínka na svítící oko radiopřijímače, který představoval spojení s okolním světem a tušenými dálkami, ale též stálý přísun příběhů přerušovaný válečným zpravodajstvím. 

S charakteristickou směsí nadsázky a opravdovosti Heaney v téže řeči vzdal hold poezii „za to, že vůbec je, že je místem blahodárného spojení mezi jádrem vědomí a jeho povrchem, mezi oním chlapcem, kdysi fascinovaným cizokrajným jménem „Stockholm“ na ladící stupnici rádia, a mužem, který při této nanejvýš vzácné příležitosti nyní stanul tváří v tvář jeho skutečným obyvatelům.“ 

Poezii podle Heaneyho náleží úcta za to, že umí být „věrná životu, a to v každém smyslu slova.“ Jeho tvorba byla právě tak věrná životu, jako byl on celý život věrný poezii. Tu Heaneyho mohou ostatně znát i Češi, a to nejenom díky výboru Přezimování pod zimní oblohou, jejž v osmdesátých let přeložil Zdeněk Hron, ale i díky básníkově návštěvě v Praze a pozdějšímu přátelství s Václavem Havlem, kterému Heaney před jedenácti lety v Dublinu předal cenu Amnesty International za lidská práva.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.