Detroitský institut umění, jehož sbírky jsou kvůli bankrotu města v ohrožení, získal významné sponzory.

Podle deníku Detroit Free Press institut obdrží dohromady 26 milionů dolarů od automobilek Ford, General Motors a Chrysler.

První dvě muzeu přispěly částkami po 10 milionech dolarů, Chrysler přidal zbývajících 6 milionů.

Další potenciální sponzory nyní institut hledá v pojišťovací firmě Blue Cross Blue Shield a také v nadaci Getty Foundation, která sídlí v Los Angeles.

Detroitský institut umění se totiž v rámci dohody zvané Grand Bargain zavázal, že během dalších 20 let přispěje částkou 100 milionů dolarů do společného fondu.

Pokud se mu to podaří, má od města slíbené, že jeho umělecká sbírka zůstane nedotčena. Zástupci Detroitského institutu umění tvrdí, že již nyní mají 70 procent z kýžené částky.

Od tří automobilek původně chtěli 50 milionů dolarů, i nynějších 26 milionů dolarů ale na úterní tiskové konferenci přivítali.

Minulý týden stát Michigan do fondu přispěl částkou 350 milionů dolarů, nyní už je v něm 816 milionů. Cílem fondu je zabránit tomu, aby se stálé sbírky muzea musely rozprodávat.

Městu totiž hrozí, že nebude mít na výplaty důchodů.

Pokud se takzvanou Grand Bargain podaří naplnit, město posléze převede vlastnictví Detroitského institutu umění na nezávislý fond, aby na něj nedosáhli věřitelé, kteří od Detroitu požadují peníze.

Související