Janáčkova opera Věc Makropulos, jeden z nejúspěšnějších titulů posledních sezon opery pražského Národního divadla, se letos dočká čtyř repríz.

Opera vytvořená na námět stejnojmenné hry Karla Čapka bude uvedena 2. a 12. února a 18. a 23. března. Hlavní part zpěvačky Emilie Marty-Eliny Makropulos opět zazpívá německá sopranistka Gun-Brit Barkminová. ČTK to za Národní divadlo sdělil Jiří Hlinka.

Dále se představí italský tenorista Gianluca Zampieri jako Albert Gregor a přední český barytonista Martin Bárta jako baron Prus. Vstupenky jsou v prodeji v pokladnách Národního divadla a obvyklých předprodejních sítích.

Výročí Janáčka i Čapka

"Symbolicky se reprízy uskuteční ve dnech 120. výročí narození Karla Čapka, který je autorem stejnojmenného tragikomického dramatu o touze po nesmrtelnosti," uvedl Hlinka. Čapek se narodil 9. ledna 1890.

Premiéra nového nastudování opery Věc Makropulos se uskutečnila 18. a 20. prosince 2008 a Národní divadlo tak uctilo 80. výročí Janáčkova úmrtí. Uvedením opery připomnělo rovněž 70. výročí úmrtí Čapka, které připadá na 25. prosince.

Koprodukce s Anglií

Nové nastudování opery Leoše Janáčka (1854-1928) Věc Makropulos je koprodukčním projektem opery Národního divadla s English National Opera v Londýně, kde byla opera v jiném obsazení uvedena před čtyřmi lety.

Mezinárodní inscenační tým v čele s americkým režisérem Christopherem Aldenem doplňuje mladý český dirigent Tomáš Hanus. Kostýmy k inscenaci jsou dílem britské návrhářky Sue Willmington.

Podle režiséra Aldena Janáčkova hudba vypráví příběhy a takovým moderně vyprávěným příběhem je i Věc Makropulos. "Fascinuje mě, jak děti musí nést to, co jim na bedra naložili rodiče," podotkl před premiérou k příběhu, v němž Emilie Marta musela vypít elixír vyrobený svým otcem, lékařem císaře Rudolfa II.

Opera Věc Makropulos byla uvedena na scéně Národního divadla pouze šestkrát; naposledy loni 21. února, kdy zahájila přehlídku operní tvorby tuzemských divadel Opera 2009.

Do Národního divadla se vrátila po bezmála devíti letech. Jde o šestou inscenaci v historii první domácí scény. Poprvé byla opera Věc Makropulos uvedena 18. prosince 1926 v Národním divadle v Brně.

Předposlední Janáčkova opera z roku 1926 přejímá základní dějová fakta, postavy a situace z Čapkova známého díla o touze po nesmrtelnosti i únavě a strachu z ní.