John & Yoko's Year Of Peace
Canadian Broadcasting Corporation, 2000, DVD reedice Universal, 2009
Loňský komerční úspěch remasterů alb Beatles obnovil zájem o vše spojené se členy liverpoolské čtveřice. Do distribuce se znovu dostalo i DVD s dokumentem John & Yoko's Year Of Peace (Rok míru Johna a Yoko), vykreslující rok 1969 podle diáře novomanželů Lennonových.
Dokumentární film natočený v roce 2000 režisérem Paulem McGrathem za použití řady autentických materiálů není pajánem na slavné osobnosti, ale poměrně nestranným souhrnem fakt. Příběh začíná svatbou Johna a Yoko a následnou nechtěnou publicitou.
Jak Brouk s chotí zdůrazňují v jednom z rozhovorů, snažili se médiím vyhnout. Když se jim to nedařilo, rozhodli se tlak novinářů využít k něčemu, co považovali za vrcholně důležité. Propagaci světového míru. Záběry války ve Vietnamu či pouličních násilností vykreslují, proč se do mírového aktivismu pustili právě v šedesátém devátém. "Šlo o mimořádně krutý a hněvivý rok," vysvětlují dokumentaristé.
Naivní protest?
Jakkoliv dnes nápad Johna Lennona a Yoko Ono vyhlásit "Bed-In", tedy zalézt do postele v hotelovém apartmá v Amsterodamu a pak v Montrealu, pozvat novináře, umělce a politiky a v pololeže diskutovat o míru, působí naivně, ve své době budil nadšení i pobouření a měl překvapivě silný dopad. S manželi Lennonovými se setkali i významní politici, konkrétně kanadský premiér Pierre Trudeau.
Svět "celebrit" v osobách Johna a Yoko začínal zkoušet, co si může v politické oblasti dovolit a ponechme stranou diskusi, zda to později přineslo víc dobra či naopak problémů. Protagonisté mysleli postelovou misi, navzdory její poetičnosti, smrtelně vážně.
Kde je v tom naivita? Že John & Yoko rýpli do vosího hnízda, naznačuje i to, že nesměli postelový happening přenést do New Yorku, jak původně plánovali. USA vysvětlily nevpuštění Lennona na svoje území kvůli usvědčení z konzumace marihuany, ale hlavním důvodem byla snaha tlumit protesty proti vietnamské válce.
Festival, který se nekonal
Naivitu prozrazuje snad jen další z aktivit Johna a Yoko v roce 1969. V mnoha městech světa nechali vyvěsit plakáty War Is Over - If You Want It (Je po válce - pokud chcete). "Kdyby byl svět mírumilovný a dal to najevo, nastal by přece mír," domnívali se John a Yoko.
V tom je bohužel etologický i ekonomický rozpor. Lidská populace jako celek příliš mírumilovná není. Snahy Lennona a Ono přesto ukázaly, že tlak veřejného mínění a boj proti lhostejnosti může měnit svět k lepšímu.
Dokument zachycuje i nešikovnost a omyly Lennona a Yoko během jejich "mírového roku". Třeba na příkladě, když po úspěšném zorganizování Toronto Rock and Roll Festival '69 chtěli uspořádat "ohromný mírový festival zdarma, vedle kterého by Woodstock vypadal jako čajový dýchánek".
Ano, umělci by vystoupili bez nároku na honorář, ale slavnému páru nedošlo, kolik další práce je třeba zaplatit. Nakonec celý projekt vzdali kvůli nedostatku peněz. "Jako organizátoři jsme nebyli příliš dobří," přiznává Yoko v rozhovoru dodatečně natočeném v roce 2000.
Svižně režírovaný, zbytečně nenatahovaný padesátiminutový dokument potěší spíš zájemce o hlubší souvislosti než hudební fanoušky. Krom krátké sekvence z hotelového natáčení protest-songu Give Peace A Chance v něm muzika nehraje roli.
Nicméně k dokreslení dobových reálií, myšlení konce šedesátých let a třeba i přerodu Lennona z člena populární skupiny v samostatnou veličinu poslouží názorně. Vydavatelům se nevyplatilo opatřit DVD v angličtině českými titulky, nicméně dokument je dostatečně srozumitelný i se základní jazykovou průpravou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist