V New Yorku dnes začíná devátý ročník filmového festivalu Tribeca. Jedenáctidenní filmovou přehlídku zahájí animovaný snímek Shrek: Zvonec a konec, první film v historii festivalu uváděný v 3D formátu. Na festivalu jej uvedou herci Cameron Diaz, Eddie Murphy a Mike Meyers.

Jeho uvedení do jisté míry odráží snahu přehlídky nezávislých filmů zasáhnout širší publikum. Napomoci by jí k tomu mělo i to, že část filmů z nabídky festivalu si bude moci prostřednictvím kabelové či satelitní televize objednat až 40 milionů amerických domácností. Další zájemci budou moci přehlídku sledovat na internetu.

Festival vznikl po teroristických útocích z 11. září 2001. Známý herec Robert De Niro chtěl jeho pomocí se svými spolupracovníky oživit čtvrť Tribeca, která po kolapsu nedalekého Světového obchodního centra skomírala. Přehlídka se po skromných počátcích proslavila hlavně jako odrazový můstek pro nezávislé filmaře a dokumentaristy z celého světa.

De Niro se na změny tváří optimisticky. "Jednou možná sám budu muset být v 3D filmu, nevím kdy," řekl 68letý herec, který dostal Oscara za výkon ve filmu Zuřící býk z roku 1980. "Když je to dobrý příběh...a hodí se na takový způsob vyjádření, pak je to v pořádku." 

Letos Tribeca, která potrvá do 2. května, uvede 85 celovečerních filmů včetně 30 dokumentů a 47 krátkých filmů. Mnoho z nich bude na přehlídce hledat distributora. Česko na festivalu zastoupení nemá. O ceny v celkové hodnotě 100 tisíc dolarů (1,86 milionu korun) bude soutěžit 12 filmů a 12 dokumentů.

S nimi se jako obvykle dostaví houf celebrit. První anglicky mluvený snímek francouzského režiséra Oliviera Dahana My Own Love Song (Má vlastní milostná píseň) představí herci Renée Zellweger a Forest Whitaker a s thrillerem Get Low (ještě níž) dorazí herci Robert Duvall and Sissy Spacek.

Oscarový režiér Alex Gibney představí dokument Freakonomics (volně přeloženo Šílená ekonomie), ale i dokument My Trip to Al Qaeda (Můj výlet za Al-Káidou) a zatím nepojmenovaný dokument o životě a demisi bývalého newyorského guvernéra Eliota Spitzera.

Permanentka na on-line za 45 dolarů

Další dokumenty, na které De Niro před zahájením upozornil, jsou třeba rwandský příběh Earth Made of Glass (Země ze skla) o prezidentu Rwandy i přeživších tamní genocidy. Promítat se bude také dokument o životním prostředí Climate of Change (Klima změny) či režisérský debut bývalé modelky Christy Turlingtonové No Woman, No Cry (Žádná žena, žádný pláč).

Milovníci filmu, kteří se letos na Manhattan nedostanou, si za 45 dolarů (840 korun) mohou koupit virtuální permanentku, díky které budou moci online zhlédnout osm celovečerních a 18 krátkých filmů. Paralelně při sledování mohou snímky komentovat na zvláštním chatu.

Podle spoluzakladatelky festivalu Jane Rosenthal chce festival držet krok s mladším publikem, stále však nabízí prostor pro nízkorozpočtové filmy, které právě díky festivalům nachází distributory i své publikum.