Soud v Pekingu se bude zabývat žalobou na kanadského režiséra Jamese Camerona, kterou podal čínský spisovatel Čou Šao-mou. Spisovatel tvrdí, že Cameron při psaní scénáře svého kasovního trháku Avatar nelegálně použil jednu z jeho knih. Podle agentury AFP o tom informují čínská média.

Cameronův sci-fi snímek Avatar přišel do kin loni v prosinci a stal se nejvýdělečnějším filmem všech dob. Podle aktuálních údajů po světě vydělal na 2,73 miliardy dolarů (54,6 miliardy korun), což už je téměř o miliardu dolarů více než předchozí kasovní rekordman Titanic, jenž pochází rovněž z Cameronovy dílny.

Čínský soud žalobu místního spisovatele nejprve v březnu pro nedostatek důkazů zamítl. Poté, co Čou Šao-mou stáhl svůj požadavek na odškodnění ve výši 147 milionů dolarů, se ale podle listu China Daily tribunál rozhodl jeho žalobu projednat. Spisovatel uvedl, že se má v pondělí dostavit k soudu a předložit více důkazů pro svá tvrzení o plagiátorství. Podle China Daily by se soudní stání mohlo konat zhruba za půl roku.

"Jelikož jsou obvinění cizinci, stejně jako zainteresované firmy, vyžádá si to nějaký čas, než jim bude prostřednictvím diplomatických kanálů sděleno obvinění," vysvětlil čínský soudce Lu Jao.

Kromě Camerona žaluje spisovatel americkou filmovou společnost 20th Century Fox Corporation, dva čínské distributory filmu a také kino, kde Avatar sám viděl. Cameronova futuristická freska se prý podobá jeho románu, který vydal v roce 1997.

Na oficiálních stránkách Avataru se ale uvádí, že Cameron začal pracovat na scénáři již před 15 lety, tedy ještě před tím, než kniha čínského spisovatele vyšla.

Avatar podruhé v kinech

Známý fantasy film přitom míří znovu do kin, a to delší o osm minut. Rozšířená verze bude ale promítána pouze krátkou dobu, jen v některých kinech a výhradně v prostorové verzi 3D. Její premiéra bude v v USA 27. srpna, v Německu 2. září. Oznámilo to studio 20th Century Fox a režisér James Cameron.

"Diváci mi pořád říkali, že chtějí více Pandory, že by na ní chtěli zůstat déle," řekl Cameron podle agentury DPA.
"Právě toho se jim v obnovené a rozšířené verzi dostane," dodal. V nové verzi bude Avatar trvat bez deseti minut tři hodiny.