V nominacích se dostalo také na několik humorných románů, ale ne na poslední knihy renomovaných autorů jako Martin Amis nebo Ian McEwan. Eklektický výběr zatím mate sázkové kanceláře, které favorizují různé autory.

Sedmašedesátiletý Australan Peter Carey je spolu s Jihoafričanem J.M. Coetzeem a již zesnulým J.G. Farrellem jediným autorem, který získal cenu dvakrát. Pokud by tentokrát vyhrál, byl by nejúspěšnějším spisovatelem v historii ceny.

Byl nominován za knihu Parrot and Olivier in America (Parrot a Olivier v Americe) inspirovanou cestami francouzského filozofa Alexise de Tocquvillea po Spojených státech ve 30. letech 19. století.

Kromě Careyho byli navrženi čtyři autoři, kteří již byli v minulosti v užším výběru - David Mitchell s románem The Thousand Autumns of Jacob de Zoet (Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta) z Japonska 18. století, Jihoafričan Damon Galgut (In a Strange Room, Ve zvláštním pokoji), Howard Jacobson (The Finkler Question, Finklerova otázka) a Rose Tremainová s románem Trespass (Přestupek) o londýnském antikváři, který se snaží začít nový život ve Francii.

Ve výběru je i Andrea Levyová s románem The Long Song (Dlouhá píseň) o posledních letech otroctví na Jamajce. Tentokrát si podle The Times vedly dobře humorné romány. Vedle Jacobsonovy knihy to je román The Stars in the Bright Sky (Hvězdy na jasném nebi) od Alana Warnera situovaný na letiště v Gatwicku a tragikomický příběh z katolické internátní školy v Dublinu Skippy Dies (Skippy zemřel) od Paula Murrayho.

Známá jména nezazněla

Nominace doplňuje The Betrayal (Zrada) Helen Dunmoreové z Leningradu na sklonku Stalinovy vlády v roce 1952, February (Únor) Lisy Mooreové, The Slap (Políček) od Christose Tsiolkase o důsledcích facky, kterou dá muž cizímu dítěti při barbecue na australském předměstí a román Room (Pokoj) od Irky Emmy Donoghueové zčásti inspirovaný zločiny Josefa Fritzla. Tom McCarthy, který sedm let nemohl najít vydavatele pro svůj první román, se do širšího výběru dostal se svým třetím románem C.

Porota tentokrát opomenula poslední romány známých autorů jako Ian McEwan a Martin Amis. Do nominací se nedostal McEwanův satirický román o klimatologii Solar (Solární), ani Amisova The Pregnant Widow (Těhotná vdova) o sexuální revoluci přelomu 60. a 70. let, která letos patřily v literárních přílohách k nejdiskutovanějším knihám.Amis, který byl na "Bookera" nominován jen jednou, letos na literárním festivalu v Hay řekl, že poroty literárních cen vybírají jen nudné knihy. "Říká to jen proto, že sám žádnou cenu nevyhrál... Stačí se jen podívat na kritiky na jeho poslední román a je jasné, proč není mezi nominovanými," řekl o Amisovi ředitel Man Bookerovy ceny Ion Trewin.

Favority si zatím nejsou rozhodně jisty sázkové kanceláře. Ladbrokes dává přednost Careymu před Donoghueovou a McCarthym. William Hill dal naopak nejlepší kurz Andree Levyové před Davidem Mitchellem a Helen Dunmoreovou.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje anglicky píšícím autorům mimo USA. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.

Užší výběr šesti románů bude oznámen 7. září a vítěz bude vyhlášen 12. října. Odnese si cenu 50 000 liber, zatímco poražení finalisté po 2500 librách.
Související