Hollywoodský režisér James Cameron se chystá ponořit do nejhlubších hlubin oceánu v rámci příprav na natáčení druhého dílu jeho filmového trháku Avatar.

Jak napsal australský tisk, Cameron najal australské inženýry, aby mu postavili hlubokomořskou ponorku, která by byla schopná dostat se na dno Mariánského příkopu do hloubky téměř 11 kilometrů - protože dej druhého dílu se má odehrávat v neklidných vodách mimozemského měsíce Pandora.

Plavidlo bude vybaveno 3D kamerami navrženými Cameronem, aby tak mohlo pořídit unikátní záběry nejhlubších hlubin, které by případně režisér mohl zaplnit digitálně vytvořenými příšerami filmu Avatar 2.

Kalné a kamenité dno Mariánského příkopu, který by dokázal pohltit Mount Everest, zatím člověk navštívil jen jednou. V květnu 1960 ponorce nazvané Trieste trvalo téměř pět hodin, než sestoupila dolů.

Na její palubě byl švýcarský vědec Jacques Piccard a americký námořní důstojník Don Walsh, kteří na dně strávili 20 minut. V chladu a temnotě nejhlubší pozemské průrvy, kde jedli čokoládové tyčinky, k nim připlaval připojil platýz, mořský jazyk a garnát, kteří tak dokázali, že některé životní formy dokážou existovat i v takto extrémní hloubce.

James Cameron, který na filmu Avatar vydělal zhruba 350 milionů dolarů, má peníze i dostatek nadšení, aby misi do nitra Země uskutečnil. Ponorka pro ponor do Mariánského příkopu už je údajně z poloviny hotová a mise by se mohla uskutečnit koncem roku.

Cameronova vášeň pro vodu, která pokrývá dvě třetiny zemského povrchu, je známá; dokázal ji nejen v kasovním trháku Titanic, ale také v akčním snímku Propast z roku 1989.

Minulý měsíc oslavil Cameron 56. narozeniny na ruské hlubokomořské ponorce Mir-1, v níž sestoupil v Bajkalském jezeře do hloubky více než 1,5 kilometru. Sibiřské jezero Bajkal je nejhlubší sladkovodní plochou na světě.