Drobil vyzval své kritiky, aby zveřejnili jméno úředníka, který porotu údajně úkoloval, a jméno člověka, který informace o údajných úkolech mezi porotou šíří.
Podle internetového Deníku Referendum Drobil vzkázal porotcům, že nemá zvítězit film Martina Marečka Auto*Mat. V pondělí v reakci na tyto informace sedm českých režisérů požádalo o stažení pětice filmů z programu festivalu. Porota jim nevyhověla.
Drobil dnes ČTK řekl, že až do minulého týdne o Ekofilmu věděl pouze to, co mu podřízení po nástupu do funkce v červnu řekli. Rozhodl tehdy, že na koncepci festivalu nebude nic měnit, protože k tomu nemá důvod. Za kauzou vidí ministr prospěch a zviditelnění Strany zelených, jejímž vlivným členem kdysi byl Jakub Patočka z Deníku Referendum.
V případě, že se Drobil dozví jméno člověka, který informaci o údajném požadavku ministra na vítězný film šíří v porotě, podá na něj žalobu pro pomluvu. Svým podřízeným ministr důvěřuje. Připomenul také, že už minulý týden architekt a člen komise Vlado Milunić v telefonátu s mluvčí ministerstva popřel, že to byl on, kdo ho nařkl z ovlivňování poroty.
Pod text otevřeného dopisu, kterým žádali v pondělí o stažení svých filmů z festivalu, se podepsali Filip Remunda, Martin Mareček, Vít Klusák, Ivo Bystřičan, Lucie Králová, Martin Dušek a Ondřej Provazník. Promítat by se neměly filmy Auto*mat, Český mír, Doba měděná, Pahrbek český, Ženy SHR.
Organizátoři Ekofilmu požadavku nevyhověli a odmítají nařčení z politického ovlivňování festivalové poroty. Promítnou tak i pět na protest stahovaných filmů. Mluvčí festivalu Veronika Dušková novinářům řekla, že Drobil vydal už v pátek dementi k obvinění z ovlivňování poroty ze strany ministerstva.
Tím organizátoři považují věc za uzavřenou a nevidí důvod filmy přihlášené do soutěže stáhnout z programu.
Remunda v pondělí ČTK řekl, že situaci režiséři vyhodnotili jako vážnou. "Zpráva, kterou máme, je, že někdo z ministerstva životního prostředí vzkázal porotě, že film Auto*Mat nemá dostat žádné ocenění. Věc, kterou máme dále potvrzenou, je, že ze stejného ministerstva přišel vzkaz, že mají vybrat jako vítězný český film, že by to neměl být film ze zahraničí. Dále, že by se měli rozhodovat, zda film má ekologické téma, nikoliv politické. To jsou indicie, které ukazují na to, že k jakémusi politickému ovlivňování poroty rozhodně došlo, s čímž nesouhlasíme," řekl.
Podle něj to není první případ. K politickému ovlivňování organizátorů došlo prý i na festivalu v Plzni a také během Febiofestu, kde se uváděl film Olgy Špátové Oko nad Prahou. Politici podle Remundy organizátorům naznačili, že nedostanou dotace.
Na letošní Ekofilm se přihlásilo 226 snímků ze 40 zemí, přičemž 62 bylo českých. Do vlastní soutěže postoupilo 61 titulů. Od pondělka je hodnotí pětičlenná mezinárodní porota ve složení: scenáristka a režisérka Alena Činčerová, architekt Vlado Milunić, dokumentarista a producent Michael Havas, režisér a producent Ján Oparty (Slovensko) a francouzský dramaturg Jacgues Génot.
Prezidentem festivalu je profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Pavel Kovář. Vyhlašovatelem je ministerstvo životního prostředí, které akci dotuje částkou 6,6 milionu korun, a organizátorem občanské sdružení EKOFILM.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist