Nejdražší filmy historie

Piráti z Karibiku - Na konci světa: 300

Spider-Man 3: 258

Harry Potter a Princ dvojí krve: 250

Avatar 237

Letopisy Narnie - Princ Kaspian: 225

Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže: 225

X-Men: Poslední vzdor: 210

Superman se vrací: 209

King Kong: 207

Transformers - Pomsta poražených: 200

(částky uváděné v milionech dolarů)

Dlouho připravovaný dvoudílný fantasy film Hobit podle stejnojmenného opusu J. R. R. Tolkiena se zřejmě nakonec opravdu dočká filmového zpracování.

Výpravná velkoprodukce Petera Jacksona, podepsaného už pod trilogií Pán prstenů, se už několik let potýká s finančními problémy, letos v létě od projektu odstoupil i režisér Guillermo del Toro, který na něj čekal dva roky. Teď se však zdá, že se Hobit přece jen začne natáčet.

Americká filmová studia Warner a MGM jsou prý blízko dohodě, která umožní Peteru Jacksonovi zahájit počátkem příštího roku natáčení dvoudílného filmu Hobit ve formátu 3D. Informuje o tom list The New York Times. "Finanční dohoda by měla být hotova do několika dnů," napsal deník, který cituje zdroje obeznámené se situací.

Zpravodajský server news.com.au dodává, že se Hobit zařadí k nejdražším filmovým projektům všech dob. Náklady se odhadují na půl miliardy dolarů (8,8 miliardy korun).

Důvodem ohromující ceny Hobita je mimo jiné komplikovaný spor o to, kdo vlastní filmová práva; jen samotné právní náklady podle odhadů překročí sumu 100 milionů dolarů.

Projekt nabral už nyní velké zpoždění, původně měl vstoupit do kin už v roce 2010 a 2011. V současnosti se jeho natáčení zbrzdilo také kvůli protestům hereckých odborů, jež požadují záruky ohledně minimální mzdy. Jackson, který se na projektu podílí jako scenárista a ovlivňuje i jeho výtvarnou podobu, pak pohrozil, že natáčení přesune ze zamýšleného Nového Zélandu do levnější východní Evropy.

Herecké obsazení má přitom Jackson už víceméně kompletní, do řady rolí by se měly vrátit hvězdy z Pána prstenů: čaroděje Gandalfa ztvární i tentokrát Ian McKellen, královnu elfů Galadriel by měla opět hrát Cate Blanchettová. Herci však na Hobita čekají už poněkud dlouho, a řada z nich se mezitím upsala dalším produkcím.

Předpokládá se také, že mnozí z herců z Oscary ověnčené trilogie Pán prstenů včetně McKellena nebo Andyho Serkise coby Gluma se do projektu zapojí s mnohem vyššími honoráři.

Původně byl dvoudílný film Hobit koncipován pro dvojrozměrný formát, ale po obrovském úspěchu filmů Avatar nebo Alenka v říši divů, které měly rekordní tržby, producenti rozhodli, že bude natočen ve formátu 3D.

Dohoda o natočení Hobita má navíc velký význam pro společnost Metro-Goldwyn-Mayer, která se topí ve finančních problémech: případný úspěch Hobita jí do budoucna zřejmě zajistí obrovské příjmy.

Film také doplní nabídku fantasy filmů společnosti Time Warner, která nyní dokončuje filmovou adaptaci filmů o Harrym Potterovi a spolu s New Line Cinema se podílela i na Pánu prstenů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist