Cenu za nejlepší celovečerní film festivalu Mezipatra získal baskický snímek 80 dní.

Cenu za nejlepší krátkometrážní snímek udělila studentská porota izraelskému filmu Tom a festivalové publikum odhlasovalo diváckou cenu pro německý film Saša.

Film 80 dní natočili baskičtí režiséři Jon Garaňo a José Mari Goenaga. Zobrazuje přátelství dvou starších žen, které se znaly v době dospívání. Když se po padesáti letech znovu setkají, jejich vztah opět vzplane. "Film reflektuje tradiční hodnoty, otevírá a zkoumá nové rozměry lásky, vášně a přátelství.

Příběh je vyprávěn pravdivě a lidsky, dotýká se univerzálních témat, přestože se odehrává v kulturně odlišných prostředích," stojí ve vyjádření mezinárodní poroty.

Porota zároveň udělila speciální uznání filmu Zabil jsem svou matku, debutu kanadského režiséra Xaviera Dolana, kterému tehdy bylo devatenáct lert. V jednadvaceti natočil snímek Imaginární lásky, který se na festivalu také promítal.

Cenu pro nejlepší krátkometrážní snímek získal izraelský film Tom režiséra Nimroda Šapira. Porota ocenila přesvědčivé herecké výkony, výbornou kameru a střih a především působivou práci s prostředím v kontrastu s vnitřním světem postav.

Zároveň udělila speciální uznání snímku Posteloví kámoši amerického režiséra Pierra Stefanose "za nadhled a sympatickou ochotu jít až na hranici únosnosti".

Festival Mezipatra letos nabídl 72 filmů. Divácky nejoblíbenějším snímkem se stal německý film Saša. Cenu na závěrečném ceremoniálu převzal režisér Dennis Todorović. Přehlídka filmů a výstav dnes v Praze končí, přesouvá se do Ostravy, Plzně a Olomouce.

Tématem letošních Mezipater je vysoké umění, podle pořadatelů má akce bořit stereotypy o homosexuálech, bisexuálech a lidech s nevyhraněnou sexuální orientací.

Mezipatra navštívilo v posledních deseti letech 75.000 diváků a divaček, letošní návštěvnost festivalu organizátoři ještě neznají. Loni pražská a brněnská část přilákala 12.500 zájemců, uvedla Hendlová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist