Oregonská psychiatrická léčebna, která se stala kulisou oscarového filmu režiséra Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, projde zevrubnou rekonstrukcí.

Chátrající stavení ve městě Salemu, do něhož Forman umístil jeden ze svých nejslavnějších snímků v hlavní roli s Jackem Nicholsonem, bude zároveň fungovat jako psychiatrické muzeum.

Budova je stará 127 let a téměř polovina jejích místností je nepoužitelná a před zhroucením. Majitelé ve čtvrtek veřejnosti předložili plány na novou léčebnu, která má odpovídat všem nárokům moderní psychiatrie.

"Už sice nebude slavná kvůli hollywoodskému filmu, ale zato bude ukazovat pacientům cestu ke zotavení," komentoval plány oregonský guvernér Ted Kulongoski.

Zatímco ve Formanově snímku z roku 1975 byla léčebna symbolem despotismu a nelidského zacházení, nové zařízení má poskytnout pacientům životní komfort a důstojnou léčbu bez ostnatých drátů a mříží na oknech.

Původní budova vystavěná v roce 1883 bude z větší části stržena, architektonicky cenná část bude obnovena pro účely psychiatrického muzea.

Autor knižní předlohy filmu Ken Kesey o oregonské věznici ve své novele nehovoří. Nezmiňují se o ní ve filmu ani hrdinové Formanova snímku, přestože český režisér v Salemu film natočil.

Ponurá atmosféra filmu odrážela reálnou situaci. Přetrvávající otřesné poměry v léčebně vyšly najevo až v roce 2004, kdy byl uvnitř nemocnice nalezen popel z kremace 3600 pacientů zemřelých v letech 1880 až 1975 uložený do zapomenutých zkorodovaných schránek.

Ještě před dvěma lety se poměry v léčebně zabývalo americké ministerstvo spravedlnosti. Jeho inspektoři našli v nemocničních pokojích myši, v postelích pacienty nemocné svrabem a podle místního tisku dokonce mrtvého starce, o jehož smrti nikdo nevěděl.

Formanův film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist