K éře slavné kapely Tichá dohoda odkazuje část nové koncertní nahrávky pražské rockové skupiny 2Wings. Tu totiž tvoří trio někdejších členů Tiché dohody, vedené kytaristou a zpěvákem Danem Šustrem, který ke třem písním desky nazvané Live BluesAlive pozval také bývalou zpěvačku Tiché dohody Blanku Šrůmovou. Na albu hrají rovněž další hosté – Ondřej Konrád na foukací harmoniku a Honza Ponocný na kytaru.

Nahrávka vznikla loni na festivalu BluesAlive v Šumperku a na nedávném letošním ročníku tam také byla pokřtěna.
2Wings, inklinující k rockovému retru, které v jejich podání nekulhá „na starou nohu“, ale má svěží švih, na desku Live BluesAlive zařadili čtyři písně ze svých studiových alb nazvaných Overseas Pilots a Songs From Another Pocket – každou dvakrát, a to v koncertním a jako bonus i studiovém provedení.

Když přišel nový pop

Jakýsi předěl mezi nimi tvoří tři písně se Šrůmovou: jednou z nich je Van Morrisonova proslulá Gloria, kterou Tichá dohoda hrávala už v první polovině devadesátých let; v písni Come 2gether připomínají 2Wings poslední řadové album Tiché dohody nazvané Válcovna vkusu s.r.o.; zato baladickou Čas všechno zahojí se vrací k samým počátkům Tiché dohody.

Tehdy – v roce 1990 – Tichá dohoda vydala dodnes pozoruhodné debutové album Chci přežít, jakési zrcadlo nastavené doznívající normalizační pop music. S Tichou dohodou v té době vstoupil na českou hudební scénu „nový pop“, který nepostrádal hity a líbivost, přesto se nevnucoval, působil suverénně a nezapřel přehled o světové hudbě.

Ačkoliv Tichá dohoda hrála v osmdesátých letech zprvu bez zpěvačky, teprve příchod Blanky Šrůmové a její souznění s kytaristou Danem Šustrem, po určitý čas i partnerské, bylo pro kapelu požehnáním. Z tohoto spojení vznikla řada široce oblíbených hitů.

Bejbypank a ryvolovky

Když pak na konci devadesátých let odešla Šrůmová na sólovou dráhu, zůstaly její dvě desky ve stínu Tiché dohody.
Jako by příznačně zní teď z alba Live BluesAlive stará píseň Tiché dohody Čas všechno zahojí. Možná jako předzvěst nějakého comebacku kapely k pětadvacátému výročí jejího založení, které připadne na příští rok. Dan Šustr o návratu Tiché dohody uvažuje, ale v jakém to bude rozsahu, je zatím otevřené.

Výjimečný hlas Blanky Šrůmové už skoro není slyšet, tím spíš „v hlavní roli“, a to je pro českou pop music škoda. Vystupuje sice v populárním bejbypankovém projektu Kašpárek v rohlíku a nedávno nahrála album starých táborákových ryvolovek s kapelou Kamelot, což je pro mnohé posluchače překvapivé spojení, není to ale zrovna žánr, který by ji vrátil zpátky na výsluní. I když Kamelotu spolupráce se Šrůmovou prospěla.

Co by ale prospělo samotné Blance Šrůmové, je stále otevřená otázka. Jak naznačuje nahrávka 2Wings Live BluesAlive, nejpíš zase nějaká „tichá dohoda“.

Čas všechno zahojí - záznam vystoupení na BluesAlive 2009

Come 2gether - záznam vystoupení na BluesAlive 2009

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist