VYBRANÉ KONCERTY

Gotan Project
25. února, Divadlo Archa, Praha

Kylie Minogue
2. března, O2 arena, Praha

Dee Dee Bridgewater
2. dubna, Obecní dům, Praha

Slayer a Megadeth
10. dubna, O2 arena, Praha

Roger Waters - The Wall
15. a 16. dubna, O2 arena, Praha

Chick Corea & Gary Burton
5. května, Kongresové centrum, Praha

Sade
14. května, O2 arena, Praha

Roxette
5. června, O2 arena, Praha

Bryan Adams
19. června, O2 arena, Praha

Judas Priest a Whitesnake
28. června, O2 arena, Praha

Přestože pořadatelé zatím potvrdili jen malou část koncertních událostí pro následující sezonu, zdá se, jako by finanční a následně návštěvnická krize ani nebyla. Na druhé straně, ve sféře "velkých" koncertů zatím výrazně převládají sázky na jistotu nad pořadatelskou odvahou.

Jistota sentimentu

Čísla z předprodejů mluví jasně, publikum i nadále zajímají ikony minulých dekád. Vyprodání vstupenek na legendární rockovou suitu The Wall (Zeď) v nastudování Rogera Waterse, většinového autora a legitimního nositele odkazu Pink Floyd, umožnilo přidat další termín. Zeď se bude stavět a bourat v pražské O2 areně 15. a 16. dubna.

Watersovo turné navíc potvrzuje v posledních letech běžný jev, kdy známí muzikanti většinou vydělají víc na koncertech než přihazováním nových titulů na krachující trh s nahrávkami. Proč riskovat nerentabilní tvorbu a natáčení, když stačí - máte-li je - recyklovat díla ověřená?

K vyplňování rockového vakua z dob totality se přidal i sentiment po osmdesátých letech, způsobený přechodem další generace do "výdělečného" středního věku. Tento sentiment dává naději na komerční úspěch reunionu dua Roxette, které v O2 areně zahraje 5. června, návratu Bryana Adamse (19. června) nebo Kylie Minogue (2. března).

Jistou pořadatelskou odvahu prozrazuje zastávka comebackového turné Sade (14. května). Přes nesporné hudební kvality u nás v osmdesátých letech neměly "černé" žánry dostatečné posluchačské zázemí a situace se mění jen postupně. "Vstupenky na Sade se prodávají pomaleji, ale my ten koncert děláme, protože je nesporně kvalitní. A myslíme, že nakonec bude vyprodáno, protože Češi mají ve zvyku kupovat vstupenky na poslední chvíli," řekl Petr Novák, mluvčí největší u nás působící pořadatelské organizace Live Nation.

Železnou návštěvnickou jistotou v Česku zůstávají koncerty metalových stálic. Společné show Slayer a Megadeth proběhne v O2 areně 10. dubna, dvojkoncert kapel Judas Priest a Whitesnake 28. června.

Menší zisky zatím nevadí

"Lidé v poslední době chodí na koncerty o něco méně a pečlivěji si rozmyslí, do čeho investují. To ovšem neznamená, že bychom začali šetřit a nabízet druhou ligu místo první. Letošní nabídka, která zatím zdaleka není uzavřená, bude v případě Live Nation na obdobné úrovni jako v minulých letech," potvrzuje Petr Novák.

"Některé nabídky hudebníků musíme odmítnout kvůli předpokládané nerentabilnosti, ovšem tak tomu bylo i v letech před krizí," doplňuje Novák. Jako příklad uvádí Linkin Park. "Zatím jsme pořádali zastávky každého evropského turné Linkin Park, ale návštěvnost koncertů měla sestupnou tendenci a kapela je drahá. Proto ji letos neděláme."

Na dotaz, zda je české publikum konzervativnější, odpovídá Novák kladně, ale dodává, že to neovlivňuje snahu dovážet i neprověřené interprety.

Přestože návštěvnická krize není vidět ve sférách velkých událostí, často živených snobskou touhou "být u toho", ohrožuje pořadatele akcí pro vyhraněné publikum. Přesto se i v "rizikových" oblastech chystá řada koncertů. Pro jazzové tradicionalisty třeba vystoupení zpěvačky Dee Dee Bridgewater (2. dubna, Praha, Obecní dům), která při své minulé návštěvě sice nezaplnila Kongresové centrum, ale získala pozitivní ohlasy. Mimořádný zážitek slibuje i obnovené duo Chick Corea & Gary Burton, které vystoupí 5. května v pražském Kongresovém centru.

Ve škatulce world music by se měla stát událostí návštěva electrotangového Gotan Projectu (25. února, Praha, Divadlo Archa), který spojuje argentinskou tradici se samply a efektní vizuální prezentací. Popřípadě premiéra konžských Staff Benda Bilili v rámci Respect Festivalu na pražské Štvanici (11. až 12. června).

Videa: Sade, Gotan Project, Kylie Minogue, Roxette, Chick Corea & Gary Burton