Freude, Freude, vždycky na tě dojde

Umberto Eco, Pražský hřbitov (vydá Argo)

V románu-labyrintu proslulého autora se příběh s detektivní zápletkou prolíná s literaturou faktu a odehrává se ve Francii v Itálii i v Praze. Ve svém bytě v nevábné pařížské čtvrti se v březnu 1897 probouzí starší muž a snaží se rozpomenout, kdo vlastně je.

Metodou doktora Freuda, se kterým párkrát pojedl, si začíná vybavovat vlastní minulost italského a později francouzského policejního konfidenta, autora fiktivního konspiračního plánu, který pak v rukou jiných začal žít vlastním životem. Téměř všechny postavy – například Alexandre Dumas – jsou historické, neméně skutečný je i hrdinou sepsaný pamflet.

Revolucionář nikdy nespí

Bernhard Schlink, Víkend (vydá Prostor)

Německý spisovatel Bernhard Schlink se v v Česku prosadil zejména románem Předčítač, nedávno zfilmovaným ve stejnojmenném oscarovém snímku. V novém románu Víkend se zabývá otázkou terorismu, respektive střetu svobody individua a svobody společnosti. Po více než dvaceti letech je z vězení na prezidentskou milost propuštěn jeden z teroristů obávané západoněmecké RAF.

Jeho sestra uspořádá na uvítanou víkendové setkání s bývalými druhy, dnes většinou usedlými občany. Mezi nimi se však nachází i jeden aktivní revolucionář, který se snaží čerstvého propuštěnce znovu strhnout na cestu teroru…

 Jmenuji se postmoderní

Orhan Pamuk, Černá kniha (vydá Argo)

Opus magnum nositele Nobelovy ceny za literaturu, které podobně jako Jmenuji se Červená jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratrovi Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže.

Galip se při svém pátrání vydává do spletitých ulic Istanbulu, bloudí mezi jeho paláci, mešitami, bazary, krámky a knihkupectvími, dostává se do podsvětí, bloumá po chudinských předměstích a setkává se s mystiky, blázny i politickými aktivisty, sleduje v kině laciné turecké a americké filmy, pročítá Celâlovy novinové sloupky a populární detektivní romány, aby nakonec odhalil šokující pravdu o své ženě i sobě samém…

Probuzené detektivní instinkty

Jussi Adler-Olsen, Žena v kleci (vydá Host)

První díl kriminální série Oddělení Q dánského autora vypráví o komisaři Carlu Mørkovi, který odchází do výslužby. Po traumatické události ve službě je přeložen do oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky, která před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, o kterých si myslel, že jsou dávno pryč.

Čím víc Mørk proniká do případu, tím větší jsou nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena stále ještě žije, uvězněná a týraná na nepředstavitelném místě?

Děsivost banální historky

Roberto Bolaňo, Nacistická literatura v Americe (vydá Argo)

Knihou, jež vyšla roku 1996, na sebe dnes slavný Roberto Bolaňo poprvé upoutal pozornost. Formálně je to slovník spisovatelů, ale žádná slavná jména skutečných latinskoamerických autorů, kteří si tak či onak zadali s fašistickou ideologií, v knize nenajdeme.

Není to ani sbírka esejů, ale ani román či povídky, nýbrž zvláštní hybridní žánr: soubor typicky bolaňovských, záměrně znejistělých vyprávění, kde banální a všední historky nabývají děsivých a groteskních rozměrů.

Nevyprávějte mi pohádky...

Tisíc a jedna noc (v osmi svazcích vydá Odeon)

Monumentální sbírka nazvaná Kniha Tisíce a jedné noci je právem pokládána za největší dílo fabulačního umění Orientu. Na jejím vzniku se po staletí podíleli nesčetní anonymní vypravěči, kompilátoři, literáti a redaktoři od Indie a Íránu až po Egypt.

Z literárně historického hlediska se řadí k památkám středověké arabské literatury, neboť je psána arabsky a na její podobě mělo rozhodující podíl arabské prostředí. Na Západě se o této sbírce často hovoří a píše jako o pohádkách Tisíce a jedné noci. To však zdaleka neodpovídá jejímu neobyčejně bohatému žánrovému fondu. Pohádky jako takové tvoří v Knize Tisíce a jedné noci poměrně malou část, i když je v ní mnoho pohádkových motivů, fantastiky a nadpřirozených jevů a bytostí.

Klasik celý svázaný

William Shakespeare, Dílo (vydává Academia)

V českém prostředí unikátní vydavatelský počin předkládá v jednom svazku kompletní dílo Williama Shakespeara, všechny hry tragické, komediální, historické i takzvané romance spolu se Sonety, dalšími básnickými skladbami a díly spornými a apokryfními, a to vše v překladu jediného autora, předního českého anglisty a shakespearologa Martina Hilského.

Kompletní dílo je doplněno úvodní studií, každá hra či báseň je uvozena stručnou charakteristikou a technickým popisem a celek uzavírá přehledný rejstříky shakespearovských postav.

Bestseller investičního poradce

Nassim Nicholas Taleb, Černá labuť (vydá Paseka)

Bestseller amerického akademika a investičního poradce libanonského původu analyzuje fenomén „černých labutí“, tedy nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl například teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize.

Autor – jeden z mála odborníků, kteří nástup krize předvídali – věří, že příčinou naší nepřipravenosti na podobné zlomové události je především setrvačnost lidského myšlení. Tedy přílišná důvěra ve statistiky a prognostiky, v přehnané kategorizování, hledání „logiky“ vývoje či v soustřeďování se na specifika tam, kde bychom měli přemýšlet spíše v obecných kontextech.

Po houbách krásnější

Miloš Urban, Boletus arcanus (vydá Argo)

Boletus arcanus vypráví příběh Gregora Martyho, obyčejného čtyřicátníka s vášní pro houby. Rád by napsal román, ale nikdy se k tomu neodhodlal, a tak se živí jako nakladatelský redaktor. Jednou najde v lese podivnou houbu, téměř neznámý druh hřibu, který figuruje v jednom jediném, těžko dostupném, takzvaném Paquinově atlasu.

Zprvu příjemné účinky, které člověku dovolí stát se krásnějším, schopnějším a mladším, následuje jeden zlověstný vedlejší účinek za druhým. Houba je ovšem i žádané zboží na černém trhu, a protože hrdina ji umí lovit lépe než ostatní, sám se stává předmětem zájmu lidí, s nimiž by jinak nechtěl nic mít.

O neukojitelné touze a chtivé nenasytnosti

Ian McEwan, Solar (vydá Odeon)

Michael Beard je nositelem Nobelovy ceny za fyziku, ale svou nejlepší práci – vlastně spíš náhodný geniální objev – odvedl v raném mládí. Jako padesátník žije ze své pověsti, přednáší za horentní honoráře, zaštiťuje svým jménem renomované vědecké instituce a s vlažným zájmem vede výzkumný program zabývající se možnostmi čelit důsledkům globálního oteplování, štědře dotovaný vládou.

S nutkavým sukničkářem Beardem se seznamujeme ve chvíli, kdy se rozpadá jeho páté manželství. Nejnovější román britského autora je podobenstvím o neukojitelné touze, chtivé nenasytnosti i podvádění sebe sama.

Tenkrát na východě

Cormac McCarthy, Vnější tma (vydá Argo)

Druhý autorův román z roku 1968 vypráví typicky mccarthyovský příběh chudého mladíka a jeho sestry, kteří se potýkají s nelehkým osudem v zapadlém koutě Appalačských hor na přelomu 19. a 20. století.