V kompletu čtyř CD vycházejí jako audiokniha oblíbené bestsellery spisovatelky Ireny Douskové Hrdý Budžes a jeho volné pokračování Oněgin byl Rusák. Oba příběhy vypravuje herečka Barbora Hrzánová.

Kniha Hrdý Budžes vyvolala zájem u čtenářů již po svém prvním vydání v roce 1998, pohledem naivní dětské hrdinky Helenky vypráví o období "husákovské" normalizace.

Dílo autorka posléze úspěšně zdramatizovala v příbramském Divadle Antonína Dvořáka. V hlavní roli se představila právě Hrzánová, která za ni v roce 2004 získala divadelní Cenu Thálie.

"Zvuková podoba vychází z knižní předlohy, ale zároveň využívá osvědčených postupů divadelního zpracování," uvedl Vladan Drvota ze Supraphonu, který nahrávky vydal.

V postavě žákyně druhé třídy základní školy v Ničíně Heleny Součkové se podle něj ideálně sešly autorka i interpretka, postava je neobyčejně reálná s autobiografickými rysy obou tvůrkyň.

Kniha Oněgin byl Rusák se stala předlohou inscenace v pražském Divadle v Dlouhé, které ji v premiéře uvedlo v roce 2008. Zachycuje hlavní hrdinku Helenu již jako studentku posledního ročníku gymnázia.

Promítají se v ní nejen autobiografické vzpomínky autorky na absurdity komunistického režimu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist