Hudebníkům z České filharmonie vzrostou platy. Slibuje to ministerstvo kultury (MK), konkrétní čísla ale zatím nechce uvádět. Mzdové tarify hráčů se podle náměstka MK a dočasného ředitele České filharmonie (ČF) Radka Zdráhala navýší, až se v orchestru uskuteční reforma. Ta by měla začít s příchodem nového šéfa ČF Davida Marečka, který se svého postu ujme 1. února.

Letos na jaře začnou jednání nového vedení s odbory, s čímž souvisí i možnost úpravy smluv s hráči, kteří si měsíčně v průměru ve filharmonii vydělají 28 tisíc korun hrubého.

Jiří Bělohlávek požaduje dobré platy

"Až se reforma uskuteční, zvýší se platy orchestru. Hráči nebudou muset chodit hrát do orchestrů KMČ (v muzikantské hantýrce označení akcí, na něž přijde zahrát, "kdo má čas")," řekl Zdráhal. Stát by se tak pravděpodobně mohlo na podzim příštího roku, kdy do ČF nastoupí budoucí šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Zlepšení podmínek pro orchestr bylo zřejmě i jedním z jeho požadavků, o nichž s vedením ČF jednal před prosincovým podpisem své smlouvy.

Nový šéf Mareček chce již po svém nástupu transformovat technické zázemí, posílit marketing a vytvořit speciální projekty, které by ČF zviditelnily v zahraničí. ČF má podle něj ambici patřit do první světové desítky nejlepších orchestrů. Ještě před dvěma lety byla přitom podle hodnocení prestižního britského časopisu Gramophone na dvacátém místě.

Platy v ČF patří k těm vyšším, které si v tuzemsku profesionální hráči v symfonických tělesech fungujících jako příspěvkové organizace vydělají. Podobné příjmy mají jen Pražští symfonikové. Srovnávat se však nemohou se soukromým Českým národním symfonickým orchestrem, jehož někteří hráči si vydělávají až 50 tisíc korun měsíčně. Platy profesionálních orchestrálních hráčů v Česku jsou v porovnání se standardem západní Evropy zhruba poloviční.

Aby filharmonie navýšila hráčům výdělky, umožňuje jim oficiálně hrát na takzvaných mimoslužebních koncertech, jež se pořádají buď na zakázku, nebo v produkci filharmonie. Patří mezi ně všechny akce, kterých se hráči účastní nad rámec povinností vymezených kolektivní smlouvou. Tu podepsalo vedení ČF s odbory ještě za někdejšího ředitele Václava Riedlbaucha. Za jeho nástupce Vladimíra Darjanina pak podle Zdráhala přibylo mimoslužebních aktivit.

Účet za silvestrovské koncerty: prodělek půl milionu

Pro ČF jsou však podle informací ČTK některé mimoslužební koncerty, jež filharmonie produkuje sama, finančně nevýhodné. ČF hradí provozní náklady i platí honorář orchestru, avšak nemá z těchto akcí zisk. Posledními koncerty, které se uskutečnily takzvaně mimo službu, byly dva ze tří silvestrovských koncertů. ČF na nich údajně prodělala okolo půl milionu. To připouští i Zdráhal, a proto chce do budoucna změnu. "V žádném případě to nebude tak, že ČF bude vykonávat agenturní činnost pro zaměstnance ČF," tvrdí.

ČF podle něj byla mnohem víc ztrátová na jiných akcích, které souvisely spíše s dramaturgií a plánováním. Na to upozornili i auditoři, kteří loni na podzim hospodaření filharmonie za uplynulé dva roky prověřovali.