KAŽDÝ TÝDEN ALLEN

Hana a její sestry (7. 2.)
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (14. 2.)
Spáč (21. 2.)
Annei Hallova (28. 2.)
Zločiny a poklesky (7. 3.)
Zelig (14. 3.)
Sex noci svatojánské (21. 3.)
Banáni (28. 3.)
Vzpomínky na hvězdný prach (4. 4.)
Láska a smrt (11. 4.)
Purpurová růže z Káhiry (18. 4.)
Manhattan (25. 4.)
Zlaté časy rádia (2. 5.)
Stíny a mlha (9. 5.)
Co je nového, Kotě? (16. 5.)
Danny Rose z Broadwaye (23. 5.)
Alice (30. 5.)
Interiéry (6. 6.)
Jiná žena (13. 6.)
Září (20. 6.)

V ucelené edici, která bude k mání v běžných novinových stáncích, vyjdou postupně všechny nejslavnější filmy Woodyho Allena: nechybí ani Manhattan, Annie Hall, Sex noci svatojánské nebo Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat.

Většina z těchto klasických titulů Woodyho Allena přitom v Česku vzhledem ke komplikovanému systému získávání jeho distribučních a vydavatelských práv na DVD dosud nikdy nevyšla. 

Pod dohledem režiséra

Není totiž tajemstvím, že režisér Woody Allen léta pečlivě sleduje, jak se s jeho dílem a autorskými právy nakládá, a projekty mapující jeho tvorbu nebo tematické speciály sám dodnes osobně posuzuje a schvaluje. 

Projekt mapující dílo Woodyho Allena od jeho počátků do roku 1991 je výsledkem spolupráce týdeníku Respekt s vydavatelstvím PB Publishing. „Naše společnost koupila distribuční práva k titulům Woodyho Allena, které vznikly ve studiu MGM, tím byl dán i jejich výběr. Jde o filmy z nejsilnějšího Allenova tvůrčího období,“ uvedl pro HN Petr Bělohradský z PB Publishing, který s Allenem práva na získání licence osobně vyjednával.

„Jednání o nákupu práv trvala několik měsíců, je pravdou, že schvalovací proces je poměrně náročný. Například změny na obalech originálních DVD, jako byl pruh s logem týdeníku Respekt nebo design boxu s kompletní kolekcí disků schvaloval prostřednictvím studia 20th Century Fox Woody Allen osobně, a návrh se mu velmi líbil,“ dodal Bělohradský.

Hana, její sestry a tři Oscaři

Prvním titulem, který se dnes objevil v novinových stáncích, je slavná Hana a její sestry, brilantní hořká vztahová komedie, za niž Woody Allen získal hned tři Oscary a čtyři další oscarové nominace a která dodnes patří k nejlepším filmům tohoto legendárního tvůrce. 

Snímek z roku 1986 navazuje tématicky i formálně na vrcholná díla Woodyho Allena z konce sedmdesátých let, tedy Annie Hall a Manhattan, a je přímo esencí typického allenovského černého humoru a autorského i žánrového stylu. Příběh tří sester žijících v centru Manhattanu a řešících své milostné, rodinné a vztahové problémy, životní prohry a zklamání, nevěry, lásky, ale také komické situace, stojí na přesně napsaných, skvostně pointovaných dialozích, břitkých průpovídkách, ironických přirovnáních a kousavém sarkasmu.

V mistrovské filmové koláži tu Woody Allen, který je pod „Hanou“ podepsán i jako scenárista a ztělesnil tu jako tradičně i jednu z hlavních rolí, rozehrál výtečnou psychologickou vztahovou partii založenou na překvapivě přesných postřezích na téma soužití muže a ženy.

I díky hvězdnému obsazení v čele s Miou Farrowovou, Carrie Fisherovou, Michaelem Cainem a Dianne Wiestovou se stala Hana a její sestry záhy fenoménem nejen z hlediska nadšené soudobé odborné kritiky, ale také z pohledu návštěvnosti kin: film vydělal krátce po premiéře jen v amerických kinech desetinásobek svého rozpočtu a i z dnešního pohledu je jedním z komerčně nejúspěšnějších snímků Woodyho Allena vůbec.

Projekt mapující dílo Woodyho Allena od jeho počátků do roku 1991 je výsledkem spolupráce týdeníku Respekt s vydavatelstvím PB Publishing. 

Související