Islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson a legendární americký kameraman Edward Lachman jsou mezi prvními ohlášenými hosty, kteří se zúčastní Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest.

Jeho 18. ročník se uskuteční od 24. března do 1. dubna v multikině Cinestar Anděl v Praze.

Štědrá mainstreamová nadílka

V programu se objeví několik novinek světové kinematografie - například film Sofie Coppolové Někde oceněný Zlatým lvem v Benátkách, chválené kriminální drama Town od Bena Afflecka, eklektický popkornový velkofilm Sucker Punch od Zacka Snydera nebo film Otara Iosselianiho, který v roce 2007 získal právě v Praze cenu Kristián.

Svůj režijní debut představí také herec Philip Seymour Hoffman.

"Zvláštní pozornost budeme věnovat švédské kinematografii, kterou představíme ve velké retrospektivě. Počtvrté připravíme soutěž evropských filmů, kterou zhodnotí porota složená ze zástupců veřejnosti tak, aby co nejlépe odpovídala věkové i sociální struktuře českého filmového diváctva. Už nyní se mohou zájemci o členství hlásit na internetových stránkách www.febiofest.cz," řekl ředitel festivalu Fero Fenič.

Tradiční projekce mimo kino, přístupné opět zdarma, se uskuteční na ruzyňském letišti a přinesou kolekci filmů o letadlech, letcích a letectví.

Ozvěny Febiofestu se letos opět rozšíří na osm největších měst, v první polovině dubna se uskuteční v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě, kde vyvrcholí 16. dubna.

Febiofest mohl skončit

Podle Feniče ještě před dvěma týdny nebylo jasné, zda se Febiofest vzhledem k nedostatku financí uskuteční. "Na poslední chvíli se to změnilo, nalezli jsme nového generálního partnera," uvedl a upozornil, že rozpočet bude letos nižší než vloni, kdy se pohyboval kolem 15 milionů korun. "Diváci však změny nepocítí," ubezpečil. Závěrečný večer by měla ozvláštnit zámořská filmařská hvězda.

Organizátorům se nepodařilo program zahájit Odcházením Václava Havla. Producent Jaroslav Bouček má prý s ním jiné záměry a obává se, že by mu je uvedení na Febiofestu mohlo zhatit.

Programový ředitel Štefan Uhrík přivítal Fridrikssonovu účast, i když v Česku nebude poprvé a v Praze už jednou byl. "Hollywoodský kameraman Lachman má na koně například snímky Daleko do nebe, Život za časů války, Zítra nehrajeme, Erin Brokovich, Ken Park či Kvílení. Je to velký filmový fanda a chce tu chodit do kina," řekl.

Upoutávka na Sukcer Punch (text pokračuje pod videem)


Předprodej vstupenek bude zahájen v polovině března. Společnost Cinestar letos zvýší cenu o šest korun na 85 Kč za lístek. "Loňského vítěze mezinárodní soutěže se nám nepodařilo prosadit do distribuce, protože jsme na tom nemohli finančně participovat. Nyní tento závazek na sebe Cinestar přijal," uvedl Fenič.

Febiofest podle něj letos nevyhlásí anketu Cen české kritiky Kristián, protože nechce dublovat nově ustavené oborové ceny. "S Kristiánem pro významné hosty za přínos světové kinematografii však počítáme i nadále," ujistil. Stejně tak zůstane součástí přehlídky hudební festival v garážích smíchovského multiplexu a v přilehlé pizzerii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist