Světově uznávaný americký kontratenorista Bejun Mehta, specialista na interpretaci barokní hudby, zazpívá na velikonoční neděli 24. dubna ve Stavovském divadle.

Pražskému publiku se představí poprvé krátce po vydání své desky Ombra Cara s áriemi z díla Georga Friedricha Händela. 

Pěvce doprovodí špičkový soubor specializující se na starou hudbu Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, nformoval mluvčí opery Národního divadla Juraj Gerbery. 

Mehta se předvede ve svém oblíbeném händelovském repertoáru. Zazní árie a instrumentálních čísla například z děl Rinaldo, Amadigi di Gaula, Solomon, Agrippina, Joseph i Orlando. Se svým recitálem plánuje zavítat i do Londýna, Edinburghu, Bruselu, Barcelony a Madridu.

 

Dvaačtyřicetiletý Mehta, který pochází ze Severní Karolíny, patří k nejvyhledávanějším pěvcům ve svém oboru. Je častým hostem prestižních operních domů, mimo jiné londýnské Královské opery Covent Garden, Bavorské státní opery v Mnichově, Pařížské národní opery, bruselské opery La Monnaie, vídeňského Divadla na Vídeňce, Lyrické opery v Chicagu i prestižních operních scén v Los Angeles a San Francisku.

Na proslulém Salcburském festivalu debutoval před šesti lety jako Farnace v Mozartově Mitridatovi pod taktovkou Marca Minkowského, předloni se zde představil jako Didymus v Händelově opeře Theodora.

V nedávné době se objevil v Berlínské státní opeře jako Emone v Antigoně a tamtéž jako Ottone v Agrippině. S velkým ohlasem ztvárnil v říjnu 2008 v Divadle na Vídeňce roli Orfea a v téže sezoně zde vystoupil v Händelově oratoriu Mesiáš.

K jeho budoucím projektům patří například Tamerlano v Barceloně, světová premiéra nové opery George Benjamina v roce 2012, debut v milánské La Scale či návrat do Covent Garden.

Bejun Mehta v koncertním provedení Händelova Orlanda 

 

Bejun Mehta zpívá Fammi combattere z Handelova Orlanda

 

Bejun Mehta v Händelově opeře Mesiáš 

 

Bejun Mehta v Händelově opeře Mesiáš

 


Bejun Mehta zpívá Fammi combattere z Handelova Orlanda

Bejun Mehta v Händelově opeře Mesiáš