Český dirigent Jiří Bělohlávek uvede při zahájení letního hudebního festivalu BBC Proms Glagolskou mši Leoše Janáčka, ve které vystoupí také čeští pěvci Dagmar Pecková a Jan Martiník. Bělohlávek bude během festivalu, který patří k největším přehlídkám klasické hudby na světě, dirigovat i Smetanovu Mou vlast a cellový koncert Antonína Dvořáka.

Vedení Královské opery v Covent Garden také oznámilo, že poprvé uvede v příští sezóně inscenaci Dvořákovy Rusalky.


Bělohlávek jako šéfdirigent orchestru BBC slavný festival buď zahajuje nebo končí, loni dirigoval dokonce úvodní i závěrečný koncert. Letos pro zahajovací koncert nastudoval vedle klavírního koncertu Ference Liszta také Janáčkovu Glagolskou mši s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou a osmadvacetiletým basistou Janem Martiníkem.

Jeden za svých čtyř koncertů během BBC Proms věnuje Bělohlávek výhradně české hudbě. Londýnské obecenstvo seznámí s Dvořákovým koncertem pro violoncello s francouzským cellistou Jeanem-Guihenem Queyrasem. V druhé části koncertu provede Smetanovu Mou vlast. Bude to poprvé, co během BBC Proms zazní najednou všech šest symfonických básní tohoto cyklu.

Tradice Proms sahá do roku 1895, kdy první sérii uspořádal impresário Robert Newman a dirigent Henry Joseph Wood. V roce 1927 festival převzala BBC. Newman a po něm i BBC se během festivalu snaží přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí – relativně nízkým vstupným, neformálním prostředím a pestrým programem.

Letos festival připomene řadou koncertů dvousté výročí narození Ference Lizsta. Novinkou je série koncertů sborových děl, které se uskuteční každou neděli během festivalu a nabídnou Rekviem od Giuseppe Verdiho a Wolfganga Amadea Mozarta, stejně jako Missu solemnis Ludwiga van Beethovena.

Tři koncerty budou věnované filmové hudbě, během nich zazní hudba ze snímků o Harrym Potterovi, z Hvězdných válek, z Jamese Bonda i z Hitchcockova horroru Psycho. Program jednoho z koncertů budou vybírat posluchači. Maďarský dirigent Iván Fischer bude mít v čele Budapešťského festivalového orchestru před sebou štos skladeb a nechá rozhodovat diváky, co se bude hrát.

K vrcholům festivalu by měl patřit návrat Symfonického orchestru Simóna Bolívara s venezuelským dirigentem Gustavem Dudamelem, stejně jako noční recitál výstředního britského houslisty Nigela Kennedyho věnovaný hudbě Johanna Sebastiana Bacha. Závěrečný koncert BBC Proms bude poprvé dirigovat šestatřicetiletý britský dirigent Edward Gardner.

Již 117. ročník festivalu nabízí od 15. července do 10. září celkem 90 koncertů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist