Vyšší princip (1960)

Vyšší princip Jiřího Krejčíka stál spolu s Weissovým filmem Romeo, Julie a tma (1959) v české kinematografii u zrodu toho, co se v literatuře charakterizuje jako druhá vlna válečné prózy. Krejčík přitom sáhl po jedné z těsně poválečných povídek Jana Drdy, jejíž kratičký text výrazně dotvořil.

Ve filmové verzi stejnojmenné povídky tak není veškerá pozornost upřena pouze na neokázale statečné gesto staromládeneckého latináře, ale významnými se stávají i postoje studentů, pedagogů gymnázia a také celého maloměsta, všech těch, kteří jsou v čase heydrichiády vystaveni nemilosrdnému teroru.

Svůj film Krejčík postavil nejen na emotivně působivých hereckých výkonech v čele s vynikajícím Františkem Smolíkem, Janou Brejchovou a mladými herci Petrem Kostkou a Ivanem Mistríkem, ale rovněž na výsostném režijním umění.

Vyšší princip - závěrečná scéna

...a pátý jezdec je strach (1964)

Režisér Zbyněk Brynych se vrátil do doby nacistické okupace, aby ukázal obludnost systému, který dokázal z rasových důvodů postavit miliony lidí mimo zákon a odsoudit je k smrti.

Výtečně vykreslil atmosféru doby, kdy začaly první transporty a kdy se mezi pražským židovským obyvatelstvem začala šířit bezmezná hrůza, až po krvavé šílenství heydrichiády.

Hlavní postava příběhu – židovský lékař, docent Braun nachází ve své bídě a ponížení dosti sil vzdorovat nepříteli nejnebezpečnějšímu: strachu. V halvní roli excelují Miroslav Macháček a Olga Scheinpflugová.

A paty jezdec je strach

 

Atentát (1964)

Klasický film Jiřího Sequense se snažil co nejvíce přiblížit tehdy známým okolnostem atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha: režisér natočil téměř dokonalou dokumentární rekonstrukci celé akce, která dýchá autentickou atmosférou i díky vynikajícím hereckým výkonům Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka, Ladislava Mrkvičky, kteří byli tehdy teprve na začátku kariéry.

Při závěrečné scéně "vzdejte se - nic se vam nestane" v kostele sv. Cyrila a Metoděje dodnes běhá mráz po zádech.

Atentát (The Assassination) - 1964

Protektor (2009)

Film Marka Najbrta patří k nejlepším dramatům zasazeným do období heydrichiády, které byly natočeny v porevolučních časech.

Snímek vypráví fiktivní příběh rozhlasového reportéra Emila Vrbaty (Marek Daniel), který se kvůli strachu o židovskou manželku, herečku Hanku (Jana Plodková), rozhodne kolaborovat s protektorátním režimem a stane se "hlásnou troubou" říše.

Zlom v jeho slibné kariéře přijde v osudný den atentátu na Heydricha, kdy se rozhodne ujet od své mladičké milenky na vypůjčeném jízdním kole.

Protektor získal několik Českých lvů a úspěch slavil i v zahraničí.

Protektor Trailer

Lidice (2011)

Adaptace ceněného scénáře historika zdeňka Mahlera vznikala kvůli rekordnímu rozpočtu dlouhých pět let a vystřídalo se na ní několik režisérů.

Petr Nikolaev pojal Lidice nikoli jako patetický pomník historické události a jejím obětem, ale hlavně jako psychologické drama jednoho soudu - předlohou mu byl skutečný životní příběh Františka Saidla (ve filmu byla postava Karla Rodena přejmenována na Františka Šímu), jediného přeživšího ldiického muže. Ten masakru z 10. června 1942 unikl paradoxně díky tomu, že si ve vězení odpykával trest za neúmyslné zabití vlastního syna.

Nikolaev natočil jeden z nejlepších filmů letošního roku.

Lidice Trailer HD

Lidice Trailer HD

Protektor Trailer

Atentát (The Assassination) - 1964

Vyšší princip - závěrečná scéna

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist