Pražská aukční Galerie Kodl pořádá prodejní výstavu impresionistického krajináře Václava Radimského, který byl občasným "kolegou" slavného francouzského malíře Clauda Moneta.

Kvalitu Radimského tvorby, která byla v uplynulých letech opomíjena, dokládá i to, že ještě před začátkem výstavy bylo několik z vystavených děl prodáno nebo rezervováno.

Aukční Galerie Kodl, která v minulosti prodala například i jeden z nejdražších obrazů česko-francouzské malířky Toyen, bude hostit asi tři desítky Radimského děl až do začátku září.

Ceny francouzských a kolínských krajin od tohoto autora se pohybují od 250 tisíc až do jednoho a čtvrt milionu korun.

Chystá se Radimského retrospektiva

"Radimský byl velmi kvalitním malířem, který se těšil poměrně velkému zájmu sběratelů už v době svého života. Jeho obraz vlastnil dokonce i tehdejší francouzský prezident Raymond Poincaré. České široké veřejnosti ale od 40. let není příliš znám," uvedl k výstavě kunsthistorik Karel Srp.

Ve výstavních prostorách Galerie Kodl navíc nejsou jen Radimského olejomalby, ale také díla od dalších významných francouzských impresionistů, mezi kterými nechybí ani krajinář Camille Pissarro.

Po prodejní výstavě bude následovat velká retrospektivní expozice, která se bude konat na podzim v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy. Její součástí bude rozsáhlá monografie. Za uplynulých 12 měsíců to tak bude už v pořadí třetí výstavní projekt věnovaný malíři, který pro Čechy objevil francouzský impresionismus.

"V listopadu roku 2010 proběhla výstava Radimského děl v Galerii České spořitelny. Nadcházející výstavy jsou ale ucelenější a Radimského tvorbu mapují komplexněji. Vystavena navíc budou jeho nejzásadnější díla," doplnil Srp.

Špička impresionismu

"Radimský jako jeden z mála malířů zůstal tradici impresionismu věrný po celý život. Spolu s dalšími tvořil v kolonii malířů ve francouzském Giverny pod vedením slavného Clauda Moneta. Všichni Monetovi následovníci, včetně Radimského, patří mezi špičku světového impresionismu," uvedl majitel galerie Martin Kodl.

Václav Radimský (1867 - 1946) působil nejen v rodném Kolíně, ale také v Mnichově nebo ve Vídni. Jeho tvorbu nicméně nejvíce ovlivnil pobyt ve Francii. V jeho díle je patrný vliv Pisarra a Moneta, kterého zobrazil i na jedné ze svých maleb Cesta v Giverny.

Slavného Francouze namaloval jako nepatrnou, sotva rozeznatelnou figurku vousatého muže s placatou čepicí, odpočívající na kraji cesty. Plátno z roku 1894 je také vystaveno v Městské knihovně.

Expozice znovuobjeveného impresionisty potrvá do 2. září.