Karlovy Vary v pondlí večer viděly jeden z vrcholů hlavní soutěže. Snímek Collaborator debutujícího režiséra, scénáristy a herce Martina Donovana, který ve filmu prakticky pro dva herce spolu s Davidem Morsem ztvárnil hlavní roli, měl v Karlových Varech světovou premiéru – přesto, že Morse platí za hollywoodskou hvězdu (znám je z filmů 12 opic, Tanec v temnotách, Zelená míle nebo seriálu Dr. House), v pondělí večer viděl svůj nový film poprvé.

"Jsem velmi zvědav na reakci prvních diváků. Je to světově první uvedení, vůbec netušíme, jak bude náš film přijat," svěřil se Morse na tiskové konferenci.

Nemusel mít obavu. Ve Velkém sále hotelu Thermal mu po závěrečných titulcích vestoje tleskalo 1200 lidí a Spoluautor, vpodstatě divadelní film postavený na brilantně napsaných dialozích, psychologicky propracovaných hlavních hrdinech a výtečné pointě, je horským kandidátem na hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus pro nejlepší film.

Boj o přežití

Robert Longfellow (Martin Donovan) byl kdysi úspěšný dramatik, někdejší hvězda a mladý divadelní talent, který po čtyřicítce prochází kromě krize středního věku i tvůrčí krizí. Problémy v manželství s úspěšnou fotografkou kulminují, když obnoví milenecký vztah se známou herečkou. Negativní recenze přibývají stejně, jako finanční problémy.

Martin Donovan ve filmu Spoluautor

Naopak druhý ze dvou hlavních hrdinů Gus Williams (David Morse) neměl kariéru nikdy. Pro nízké IQ, sklon k cholerickým výbuchům a násilnostem a nízké sociální cítění ho nevzali do armády, v sedmapadesáti bydlí s matkou, je závislý na alkoholu, holduje omamným a psychotropním látkám, nedávno se vrátil z vězení za zabití v opilosti.

David Morse ve filmu Spoluautor

Ti dva jsou přátelé od dětství. Když se Robert, pronásledovaný jevištními neúspěchy, odjede podívat na víkend za matkou, je pro Guse, dvoumetrového kolohnáta s dobráckou vizáží, vítaným spestřením obvyklého stereotypu.

Touha po "dvou orosených pivkách, které spolu ztrestáme" se však zvrhne v boj o přežití – Gus se nechá pozvat k Robertovi do domu, aby svého někdejšího detského přítele ve zbrani záhy zajal coby rukojmí: Gus je opět na útěku před zákonem a výhružka zabití mediálně známého dramatika se mu zdá jako příhodný argument pro vyjednávání s policií.

Rozehrává se vypjatá konverzační a psychologická partie, z níž ale nemůže vzejít vítěz. Gus je ve své podstatě dobrák, který však lavíruje mezi polohou otravného ožraly a dětsky nadšeným, naivním chlapíkem obdivujícím svět divadla a filmových celebrit, které zná jen z televize svého maloměstského obýváku, Robert tváří v tvář někdejšímu kamarádovi a nyní i únosci a vrahovi pochopí, že o svůj život ještě není připraven přijít. Přesto, že měl ještě nedávno pocit, že žije zbytečně.

Vary nejsou Amerika. Naštěstí

Spoluautor profituje především ze skvěle napsaného scénáře. "O obou postavách jsme dlouho diskutovali," svěřil se Martin Donovan, který roli Roberta původně jako režisér hrát nechtěl – přesvědčil ho producent Ted Hope. Naopak Morse byl prý jasnou volbou – a na tiskovce si pochvaloval, že mohl o postavě Guse dlouho přemýšlet. "Měli jsme luxus čtených zkoušek, to u amerického filmu dnes nebývá zvykem," chválil herec tvůrčí práci režiséra.

"Nechceme, aby Spoluautor jen tak zapadl, což by se mu na americkém festivalu stalo. Proto jsme přijeli sem, doufáme, že vzbudíme pozornost," doufal v pondělí odpoledne Donovan. Po večerní projekci je jasné, že se jim to povedlo vrchovatě.

46. MFFKV

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist