Kdo se na severu Anglie pídí po místě zvaném Wigan Pier, bude čekat na Godota. Výletní zákoutí z dob edwardovské idylky tu vzalo záhy zasvé extenzivním dolováním a dnes z něj zbyl pouze industriální pomník éry závislé na uhlí.
Už v roce 1937, kdy sem zavítala kniha George Orwella (1903-1950) s názvem Cesta k Wigan Pier, vydaná nyní v českém překladu jako jedno z posledních dlužných děl kritika pochybného rovnostářství totalitních režimů, vroubily břehy plavebního kanálu poblíž Manchesteru haldy strusky, stroje a slumy.
Autor proto může jen symbolicky projít srdcem kraje, jehož kypící nespokojenost zachytil i D. H. Lawrence. Jenže George Orwell jako strážce ostrovní morálky se zaměřil na metody snobství, které Britové vidí u druhých, kdežto u sebe se zuby nehty drží iluze, že jsou něco víc než ostatní.
Sfárat až k ortodoxiím
A tak pochopil, že je načase "lepším lidem" představit toho "zezdola": umouněnou karyatidu horníka, o němž úředníci z londýnské City i staré dámy z lázní Brighton nemají tušení, anebo radši touží zapomenout, čí zásluhou si hřejí zadek.
Orwellova výprava do hlubin Lancashiru a Yorkshiru a zase zpátky do pofiderních jistot jihu Anglie předkládá prózu dvojlomnou, neboť shrnuje situaci v těchto hrabstvích a zároveň východiska autora. Nejprve tedy literát sfárá s horníky a celý zchvácený píše reportáž o tom, co obnáší dřít a třít bídu s nouzí.
Není ale poštmistr Petr Bezruč, aby opěvoval výlučně jejich pozitiva, jelikož salonní levičáctví bylo Georgi Orwellovi vždy proti srsti. A když se coby tuberák a bezdomovec s přízvukem nóbl školy v Etonu protloukal po vzoru Jacka Londona útrobami Paříže a Londýna, poznal, že těmto smutným hrdinům nikdy plně neporozumí.
V životě jde jen o líbání, psal Francis Scott Fitzgerald ve svém debutu - čtěte ZDE
Jak Ernest Hemingway pátral po fašistických ponorkách, ale žádnou neobjevil - čtěte ZDE
Živoření dělného lidu však potvrzuje zhoubnost nenápadných manipulací, jež autor pojmenoval "smradlavé malé ortodoxie" a při jejichž rozboru nešetřil žádnou stranu sporu. Nic jiného mu totiž nedovolí ani jeho stanoviska, ani reportérská čest, vyznačující se pitvornou jízlivostí jako od Monty Pythonů, zvlášť dojde-li na poměry v hornických ubytovnách.
Stylisticky je George Orwell brilantnější jako žurnalista, než když kárá střední stav v románcích Bože chraň aspidistru či Nadechnout se, a vynalézavý slovník překladatelky kritického ducha knihy násobí.
Čím odpuzuje socialismus
V druhé půlce textu sfárá spisovatel do hloubi sebe sama a vznikne cosi mezi esejem a krédem, protože tu dává čtenářům prvně najevo, nakolik je sociální autor, koho na levici považuje za úhlavní nepřátele a co je onen "demokratický socialismus, jako ho chápu já".
George Orwell vznáší dodnes kardinální otázku, čím socialismus odpuzuje tolik slušných lidí, kdo těmto idejím dělá nejhorší reklamu a proč je to záhodno vědět dřív, než nálady Británie v předvečer války fašisticky zhrubnou.
Jako esejista citlivý na vnitřní paradoxy věcí George Orwell exceluje v situacích, kdy nás uvažování v šablonách balamutí, a připojuje proroctví platná i v éře ropy, kdy jsme pro změnu chronicky závislí na nevyzpytatelném Rusku.
Ostatně jsme mnohdy stále stejně jednosměrní "troglodyti": erární panák třeba přesvědčením, že demolicí chudinských čtvrtí vymýtí i chudobu, oranžoví bafuňáři vírou, že nikdo neprokoukne podstatu jejich pupku, a rodiny protloukající se pod hranicí minima zase tím, že se utěšují tučnou stravou a jinými návykovými šidítky.
Autor ze skla a pancíře
Cesta k Wigan Pier je jak Orwellovou nejvyzývavější knihou, shrnující jeho stanoviska ještě před demaskováním komunistické levice v reportáži Hold Katalánsku, tak nejosobnější sebeanalýzou. Snažil se ji pojmout jako "dobrou okenní tabulku", která zviditelní autorovy názory a současně umožní zvenčí pozorovat jeho nitro.
Pro tento účel vytvořil působivý rozbor, s nímž i dnes podle výše majetku chceme či naopak odmítáme souhlasit - nikdo soudný však pisateli neupře, že má daleko do člověka jediné myšlenky, s níž by hodlal rozetnout gordický šmodrchanec sociální otázky jako mesiáš.
George Orwell
Cesta k Wigan Pier
(Přeložila Petra Martínková)
Argo, Praha 2011
232 stran, 298 korun
O překvapení s tvůrcem románu 1984 koneckonců nebyla nouze, zejména s přičtením té části duše, kterou čtenářům tajil spíš za pancířem - že byl i nutkavý asketa a doktrinář s řadou fobií. Tuto masku nepoodhalí asi ani brzké české vydání jeho deníků, na jejichž stránkách se nejvíc "zahrádkaří".
Cesta k nejhlubší vrstvě postojů moralisty, soustředěného na každou podlost zadřenou do britského soukolí a přitom figurujícího na výplatní listině tajných služeb, vede možná přes seznam pětatřiceti přátel, který editoři Orwellovy pozůstalosti zveřejnili až roku 2003 a podkopali tím jeho majestát jako předtím u Grahama Greena.
Ukázalo se, že kdo nešel doleva přímo s Georgem Orwellem, šel proti němu a byl udán na patřičných místech. Jako demokratický socialista se tudíž v praxi nepředvedl - tohle zavání ortodoxií mccarthismu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist