Ceny Františka Filipovského se již posedmnácté udělovali v Přelouči, kde se Filipovský narodil.

Na prestižní ocenění byly letos kromě vítězné Terezy Bebarové nominovány Hana Talpová a Lucie Vondráčková.

Mezi herci kromě vítěze Martina Stránského, který získal za roli nevrhlého doktora House i cenu diváků, byli nominovaní ještě Vladislav Beneš a Lukáš Hlavica.

Organizátoři již dříve oznámili, že cenu za celoživotní mistrovství v dabingu letos získají Jana Štěpánková, Jan Skopeček, Jaroslav Kuneš, Jan Schánilec a Karel Janský in memoriam. Cenu FITES za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu letos získala Olga Walló.

Tučňáci i vzbouřenci

Součástí dnešního slavnostního večera bylo také vyhlášení cen v dalších kategoriích. Například Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků různých žánrů tvorby animované a dětské získal snímek Tučňáci z Madagaskaru I. v režii Alice Hurychové.

Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného audiovizuální díla získal snímek Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine za překlad Pavla Medka a úpravu Vladimíra Žďánského.

Dalším oceněním byla Cena FITES za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla včetně seriálů, kterou v letošním roce získal snímek Funny Lady v režii Vladimíra Žďánského. Ocenění za nejlepší zvuk dabovaného audiovizuálního díla získali Miloš Vrána a Antonín Němec.

Zkrácený záznam z dnešního předávání cen bude k vidění 20. září večer na programu ČT2. Třináctičlenná porota letos hodnotila 31 titulů v různých kategoriích. Návrhy na ocenění mohou podávat vyhlašovatelé, porotci, kritici, producenti a distributoři.

Zlepšit kvalitu dabingu

Ceny Františka Filipovského za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu vloni získali herci Zlata Adamovská a Tomáš Juřička. Za celoživotní mistrovství v dabingu získaly ocenění Jana Andresíková, Miriam Kantorková a Jiřina Prokšová. Cenu svazu FITES za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu získal Josef Eismann.

Ceny za nejlepší dabing se v Přelouči udělují od roku 1995. V nultém ročníku o rok dříve byl in memoriam oceněn František Filipovský. Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí.