Vítězi ankety Český slavík se letos znovu stali Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát, všichni zvítězili už popáté za sebou.

Absolutním vítězem soutěže a držitelem titulu Zlatý slavík je stejně jako vloni Lucie Bílá, která dostala 42 242 bodů.

Do ankety letos přišlo 110 614 hlasů, což je asi o 28 000 méně než vloni. Ceny 46. ročníku oblíbené ankety se dnes večer předávaly ve Státní opeře Praha.

Gottova voliéra

"Zase jeden šťastný den v mém životě," povzdechl si při přebírání ocenění Karel Gott a připomněl, že při své první účasti v soutěži před lety dostal tři hlasy a skončil na 49. místě. Gott získal v této anketě už 37. titul a porazil druhého Tomáše Kluse a třetího Michal Davida, jehož bronz je považován za překvapení letošní soutěže.

Lucie Bílá se v anketě Český slavík stala vítězkou počtrnácté, když za sebou nechala Lucii Vondráčkovou a Ewu Farnou, skupina Kabát dnes večer slavila své sedmé vítězství, za ní skončily kapely Nightwork a Chinaski.

Objevem roku, o kterém se mohlo hlasovat až do dnešního večera, se stala zpěvačka Gabriela Gunčíková. V kategorii Skokan roku zvítězila zpěvačka Monika Bagárová. Tento titul nebyl tak úplně překvapením, protože informace o jejím vítězství se už dnes objevily v médiích.

V kategorii Slavíci bez hranic určené pro interprety a kapely ze Slovenska opět uspěla kapela No Name a stala se už čtyřnásobným vítězem.

Poprvé v historii Slavíků se dnes večer předávala cena české stanice MTV za Videoklip roku, získala ji třinecká skupina Charlie Straight.

Ovace pro Neckáře

Večer stejně jako loni moderoval Libor Bouček, který na pódiu kromě vítězů přivítal řadu zajímavých hostů. Ovací ve stoje se od obecenstva ve Státní opeře dočkali Václav Neckář zpívající píseň Půlnoční z filmu Alois Nebel, vítězka letošního Wimbledonu tenistka Petra Kvitová, která předávala ocenění Lucii Bílé, a žokej Josef Váňa, který oznámil vítežství Karla Gotta.

V doprovodném programu vystoupili například Xindl X, Tomáš Klus, Gabriela Gunčíková a Lukáš Adamec, Dara Rolins a další.

Vloni vyhráli Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát, v kategorii Skokan roku zvítězil Xindl X a Objevem roku se stala Markéta Konvičková. Vyhrát aspoň jednou Zlatého, respektive Českého slavíka se zatím podařilo 26 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám. Rekordmanem, který zřejmě zůstane dlouho nepřekonán, je se svými sedmatřiceti tituly Karel Gott.