"S radostí" jsou první slova, která zazní na konci jinak němého francouzského filmu The Artist. Pronese je s těžkým francouzským akcentem hrdina George Valentin, bývalá star němého filmu, jež dostala druhou šanci ve zvukové éře.
Reaguje tak na výzvu producenta, aby náročnou taneční scénu "sjel" ještě jednou.
Replika nejenže shrnuje osobní rozpoložení znovuzrozeného muže, ale navíc přesně pojmenovává způsob, s jakým byl film natočen. A vystihuje jeho základní životní energii, která ze snímku dělá šarmantní zjevení z dávno odvátého světa.
Za vším hledej Francouze
Je příznačné, že poctu klasickému Hollywoodu 20. a 30. let, jež se stala senzací sezony, natočil Francouz. Byli to totiž právě francouzští kritici, kteří po druhé světové válce objevili uvnitř amerického filmového průmyslu, jenž se v obecné představivosti neslučoval s tvůrčí svobodou, hollywoodské umělecké individuality - Hitchcocka, Vidora, Sirka.
Nader a Simin řeší rodinné i politické konflikty. V emocionálně výjimečném filmu - čtěte ZDE
Clooney usiluje o křeslo amerického prezidenta už i v českých kinech, přišel Den zrady - čtěte ZDE
A byli to opět Francouzi, kdo prosadil do filmového lexikonu termín "génius systému", jenž snímal z Hollywoodu stigma zmechanizované bezduché tovární výroby. Právě díky perfektně fungujícímu systému mohla vzniknout mistrovská díla.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.