Ve věku třiaosmdesáti let zemřel mexický spisovatel Carlos Fuentes, jeden z nejznámějších iberoamerických literátů a přední mexický intelektuál. Mezi jeho stěžejní díla patří Smrt Artemia Cruze nebo román Starý gringo, přeložené také do češtiny.

Podle BBC spisovatel zemřel v nemocnici v Mexiku. "Carlos Fuentes byl spisovatelem a univerzálním Mexičanem. Jeho smrt mě zarmoutila, ale doufám, že odpočívá v pokoji," napsal na Twitteru mexický prezident Felipe Calderón.

Jak viděl politiku

Panamský rodák Carlos Fuentes, narozený v prosinci 1928, patřil ke generaci latinskoamerických spisovatelů, kteří ke slovu přišli v šedesátých letech.Přátelil se s Gabrielem Garciou Márquezem a Mariem Vargasem Llosou a spolu s nimi a ještě Juliem Cortazárem patřil mezi nejvýraznější spisovatele celého tehdejšího "boomu" latinskoamerické literatury.

Napsal řadu novel, dramat i esejů a pravidelně komentoval aktuální politické dění pro deník El País. Jeho politické vidění podle agentury AFP ovlivnily časté cesty po latinské Americe v první polovině 20. století i pozdější fascinace kubánskou revolucí.

Postupem času však Fuentes odsuzoval komunismus stejně jako kapitalismus. Například v šedesátých letech mu Spojené státy kvůli jeho levičáctví odmítly udělat vízum (formálně kvůli takzvanému McCarranově-Walterově dodatku k ústavě). USA směl navštívit až v roce 1967, teprve po intervenci samotného Kongresu. "Spojené státy dobře chápou samy sebe, ale špatně všechny okolo," napsal v roce 1971 v románu Mexický čas.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.