Mexický spisovatel Carlos Fuentes, který zemřel v úterý, udržoval přátelské styky například s Milanem Kunderou. V roce 1999 si spisovatelé korespondenčně pogratulovali k sedmdesátým narozeninám.

"Tvé narozeniny jsou zároveň i mým výročím. Poprvé jsme se potkali před třiceti lety v Praze, pár měsíců po ruské invazi, když jste ty, Julio Cortazár a Gabriel Garcia Márquez přijeli vyjádřit své znepokojení nad osudem českých spisovatelů," citoval z překladu Kunderova dopisu deník Los Angeles Times.

Kundera dále vzpomíná, jak se s Fuentesem potkali o sedm let později, kdy se již český spisovatel přesunul do exilu ve Francii. Z Fuentese se tou dobou již stal mexický velvyslanec.

Trauma z baroka

"Diskrétně jsi mě podporoval, a snažil ses pomoci i dalším českým přátelům. Má žena Věra a já jsme byli často hosty na ambasádě, kde jste nás občas nechali i přespat (tehdy jsme ještě nežili v Paříži). Vzpomínám si na naše snídaně a nekonečné debaty," pokračoval Kundera.

Ve svém dopise dále zmiňuje snahu o vytyčení pojmu střední Evropy (s čímž dobově souvisela samozřejmě i sovětská okupace Československa). Tou dobou se Kunderovi a Fuentesovi prý podařilo nalézt mimořádnou shodu mezi střední Evropou a latinskou Amerikou, "částmi světa, které byly hluboce poznamenané traumatickou zkušeností baroka".

Kundera dále zmiňuje klíčovou roli, jíž oba regiony hrály pro vývoj románu - v prvních třech dekádách 20. století to byli Kafka, Musil, Broch a Gombrowicz, v šedesátých letech plejáda latinskoamerických spisovatelů.`

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se