Nejvíc diváků přivítali loni v pražském Národním divadle, kam přišlo 408 721 lidí. O téměř polovinu méně jich zavítalo do Národního divadla v Brně. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnilo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS.

Ze soukromých divadel se nejvýše umístilo, celkově osmé, pražské Divadlo Kalich, kam na muzikálové a činoherní produkce přišlo celkem 156 016 diváků.

Olympiáda dohnala britskou kulturu ke slevám, divadla jsou poloprázdná - čtěte ZDE

GLOSA: Růžová Faidra s všudypřítomnými vibrátory umí být vtipná i provokativní - čtěte ZDE

Na horních příčkách se za oběma národními dále seřadily Městské divadlo Brno, Státní opera Praha a jako další mimopražské scény Divadlo Josefa Kajetána Tyla z Plzně a Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

Sedmé místo obsadila Městská divadla pražská. Pak už následuje Divadlo Kalich a hned za ním zájezdové produkce pražské Agentury Harlekýn.

Kalich tak předstihl i dotované divadelní domy hlavního města Prahy - Hudební divadlo Karlín a Divadlo na Vinohradech, které obsadily co do počtu diváků desáté, respektive dvanácté místo.

Návštěvnost divadel 2011

1. Národní divadlo (Praha), 408 721

2. Národní divadlo (Brno) 235 463

3. Městské divadlo (Brno), 232 009

4. Státní opera (Praha), 206 582

5. Divadlo Josefa Kajetána Tyla (Plzeň), 170 939

6. Národní divadlo moravskoslezské (Ostrava), 166 306

7. Městská divadla pražská (Praha), 159 126

8. Divadlo Kalich (Praha), 156 016

Během deseti měsíců odehraje na 320 představení, o víkendu většinou hraje dvakrát a ročně vyjede na 150 zájezdů. "Snažíme se o to, aby každý den byl vytížený. Muzikály uvádíme ve druhé polovině týdne, činohry do středy. Jednou za týden jim věnujeme všech sedm dnů, abychom stačili všech 14 titulů obehrát," uvedl ředitel Kalichu Michal Kocourek.

Oslava s Pomádou

Soukromá scéna podle něj využívá vyšší kapacity hlediště, v tomto případě 450 míst.

"Přitom patříme mezi divadla s vyšším vstupným a jako všechny soukromé scény musíme odevzdávat DPH ze vstupenky, což třeba divadla zřizovaná městem nemusejí. Provizi ve výši 10 až 15 procent odevzdáváme našim prodejcům, takže na jednom lístku přijdeme o čtvrtinu ceny. Pak už záleží na zákulisním účtu, abychom prostě vyšli," dodal.

Nejbližší novinkou Divadla Kalich bude 6. září muzikál Pomáda uvedený ke 40. výročí jeho vzniku.