Literární cenu Knižního klubu dnes získal román Herci scénáristy a prozaika Václava Holance. Děj knihy se odehrává v prostředí velkého pražského divadla a třikrát se vrací do roku 1956, přesto ale nejde o historický příběh.

Je to látka, která se originálně vyjadřuje k současnosti, a dílo, nahlížející novodobou historii z nečekané perspektivy, shodli se porotci literární soutěže.

O tom, komu ocenění připadne, letos rozhodovali spisovatelé Petra Soukupová a Ivan Binar, literární historik Pavel Janáček, dále kritička Tereza Brdečková a místopředseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

Do sedmnáctého ročníku soutěže bylo přihlášeno 133 rukopisů. Žánrově byly zastoupeny historický, životopisný i dobrodružný román, thriller, detektivka, pohádka, sci-fi i fantasy. Do druhého kola se probojovalo pět rukopisů.

Zápletky a motivy

Mottem vítězných Herců je otázka: žili bychom šťastnější život, kdybychom se narodili do jiné doby?

"Román Herci je komponován ze tří zápletek, které mají sice uzavřený děj, ale tvoří jeden celek. Kniha využívá analogii herectví a lidské existence, zkoumá, nakolik moc, touha po slávě a strach o kariéru, ale i rodinné poměry, korumpují lidské jednání," sdělila za pořadatele Denisa Novotná.

PŘEDCHOZÍ VÍTĚZOVÉ

2000 – Jan Poláček: Spánek rozumu plodí nestvůry 

2001 – Hana Andronikova: Zvuk slunečních hodin 

2002 – Ladislav Pecháček: Osvobozené kino Mír

2003 – Miroslav Stoniš: Paterek a pastýřka laní

2004 – Václav Křístek: Cesta na poledne

2005 – Martin Šmaus: Děvčátko, rozdělej ohníček

2006 – Vojtěch Mornstein: Gorazdův limit

2007 – Jiří Šulc: Dva proti Říši

2008 - Martin Sichinger: Cukrový klaun

2009 - Lan Pham Thi: Bílej kůň, žlutej drak

2010 - David Jan Novotný: Sidra Noach

2011 - Taj-ťün Hejzlarová, Josef Hejzlar: Na řece

"Důmyslně pojaté faustovské téma využívá novodobou historii jako jeviště, na němž sledujeme dramatické osudy těch, kteří bilancují svůj život, i těch, kteří stojí na začátku kariéry," dodala Novotná.

Tři části

První část Mefistova zrada se odehrává v reálném kontextu. V SSSR proběhl dvacátý sjezd komunistické strany, zazněl slavný Chruščovův projev. Přátelství mezi populárními herci naruší nečekaná emigrace jednoho z nich. Místo očekávané svobody totalitní moc razantně upevňuje svou otřesenou autoritu.

Druhá část Vrchol věčného světla vychází z předpokladu, že díky atomové výzbroji si Německo udrželo své postavení v Evropě. Zatímco evropské země už získaly svobodu, v protektorátu se s německou pomocí drží u moci Emanuel Moravec a společnost se chystá na vyřizování účtů.

Poslední část Mnoho rozhněvaných mužů otevírá vizi Československa, které v roce 1948 postavilo komunistickou stranu mimo zákon. O osm let později stále rozdělenou společností otřásá krize a prezident Jan Masaryk se chystá  činnost komunistů povolit.

Autor 99 filmů

Dvaačtyřicetiletý Holanec studoval historii a filmovou vědu na Karlově univerzitě. Píše scénáře, v roce 2005 získal Stříbrného Orfea za nejlepší nerealizovaný scénář udělovaný v rámci Českého lva, roku 2009 byl na stejnou cenu nominován.

Je podepsán například pod televizními filmy Stříbrná vůně mrazu, Malý terorista z cyklu Soukromé pasti, Velkofilm či Nepolepšitelný. Je autorem knihy 99 filmů moderní kinematografie. Příští rok by měla mít premiéru jeho divadelní hra o Nikolu Teslovi.

Na obálce vítězného románu Herci, který vychází v těchto dnech, je použita fotografie Jovana Dezorta, který měl nedávno výstavu na Staroměstské radnici nazvanou Praha a lidé před 50 lety. Snímek z Václavského náměstí před hotelem Evropa, použitý na obalu, zde byl také vystaven.

V Česku jsou udělovány desítky literárních cen, většinou se ale oceňují publikace již vydané. Knižní klub se zaměřuje na původní díla. Vítězi pak garantuje vydání a prémii 100 tisíc korun.

Recenzi románu Herci od Pavla Mandyse čtěte ve středečních Hospodářských novinách.

ctete streda