Členové vedení Národního divadla se v sobotu obrátili na ministryni kultury Alenu Hanákovou s žádostí o schůzku kvůli pátečnímu odvolání ředitele této scény Ondřeje Černého.

Za nepřijatelný označují záměr Hanákové, aby byl na místo dočasného ředitele ND jmenován ekonomický náměstek Martin Sankot. Tento krok by podle členů vedení zkomplikoval provoz divadla.

V tiskové zprávě ministryně uvedla, že respektuje právo vedení na opačný názor, svůj krok však nehodlá vzít zpět. "Tyto kroky byly učiněny po pečlivé, několikaměsíční analýze stavu Národního divadla a Státní opery, a to na základě výsledků provedených externích a interních auditů," stojí ve vyjádření.

Váš kandidát nesplňuje kritéria

Podle uměleckého vedení divadla ale "divadelní organizace těchto rozměrů vyžaduje člověka, který má zkušenosti s řízením a zároveň je podrobně seznámen s jejím organizačním chodem".

"Navrhujeme, abyste vy osobně i ministerstvo jako celek dále postupovali v rámci příslušných standardů a abyste do funkce prozatimního ředitele Národního divadla zvolila některého ze stávajících členů vedení ND," uvádí se dále v dopisu, který podepsali všichni umělečtí šéfové a další lidé z vedení ND.

Sejděme se v pondělí

Pod dopisem jsou podepsáni šéf baletu Petr Zuska, šéf činohry Michal Dočekal, šéf opery Rocc, šéfdirigent Jaroslav Kyzlink i ředitel Nové scény Štěpán Kubišta. Připojil se také umělecký šéf Laterny Magiky Zdeněk Prokeš a dále marketingový ředitel Janovský, finanční ředitel Gerych, provozně-technický ředitel Pelouch a administrativně-právní ředitelka Volfová.

Signatáři dopisu žádají o setkání s ministryní v pondělí 10. září. Hanáková s nápadem souhlasí, navrhuje však datum o den posunout, na úterý 11. září.

"Následně po setkání proběhne tisková konference, na níž budou výsledky jednání prezentovány veřejnosti a médiím," uvedl resort na svém webu.

KAUZA ND PŘEHLEDNĚ

PÁ 8.30 Vedení Národního divadla zasílá ministryni Hanákové otevřený dopis, v němž požaduje, aby byl urychlen výběr nového ředitele.

PÁ 11.30 Úředníci ministerstva kultury předávají odvolání Ondřeji Černému.

PÁ 15.15 Černý svolává tiskovou konferenci, na které kritizuje ministryni Hanákovou i jejího náměstka Sankota. Podporu mu vyjadřují všichni členové vedení.

PÁ 18.00 Děkan DAMU Jan Hančil rozesílá otevřený dopis, v němž kritizuje způsob, jakým byl Černý odvolán.

PÁ 22.00 Ministryně Hanáková se v pořadu ČT Události, komentáře vůbec poprvé vyjadřuje k celé kauze, důvody odvolání Ondřeje Černého ale ani přes naléhání moderátorky není schopna uvést.

SO 23.15 Vedení Národního divadla žádá ministryni o schůzku.

Hanáková náhle odvolala ředitele Ondřeje Černého v pátek. Jako důvod uvedla to, že počátkem roku nastartované spojování Národního divadla a Státní opery Praha nepostupuje dost rychle. Tvrdí také, že situace v ND není příznivá a je třeba ji stabilizovat.

Černý deklarované důvody zásadně odmítá, považuje je za zástupné a krok ministerstva vnímá jako aroganci moci. Za jeho práci se postavili šéfové všech uměleckých souborů ND, naopak odboráři z bývalé Státní opery Praha odvolání Černého schvalují.

Ondřej Černý stál v čele Národního divadla od roku 2007, ministryně jej odvolala sedm měsíců před skončením jeho řádného mandátu. Ministerstvo kultury výběr jeho nástupce dlouho neřešilo. V únoru sice vypsalo konkurz, který ale v termínu uzávěrky přihlášek v dubnu zrušilo.

Přístup ministerstva kultury již několik měsíců kritizují odborníci, protože srovnatelné evropské scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky předem. Na to také upozornilo v pátek ráno vedení Národního divadla ministryni v otevřeném dopise. Hanáková později uvedla, že dopis neměl na její rozhodnutí vliv - Černý je však přesvědčený o opaku.