Všech devět členů vedení pražského Národního divadla se dnes postavilo proti náhlému dopolednímu odvolání ředitele Ondřeje Černého, kterého má dočasně ve funkci vystřídat ekonomický náměstek ministryně kultury Martin Sankot.

Narodní divadlo už podle odstupujícího ředitele přežilo i požár. "Věřím, že přežije také řízení člověka, který v červnu na schůzce s námi prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že mu vůbec nerozumí," řekl Černý.

"Náměstek Sankot s námi komunikoval pouze příkazy. Zakázal mi komunikovat s médii, chtěl mi zakazat jmenování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka, zasahoval do našich dramaturgických plánů. Bez znalosti toho, jak funguje divadelní instituce v čase," vysvětlil Černý.

Audity za tím nejsou

Odstupující ředitel odmítl spekulace, že by jeho odvolání souviselo s výsledky auditů v Národním divadle. Takzvaný procesně-pracovní audit poslal podle Černého bývalý náměstek ministerstva kultury Radek Zdráhal do Národního divadla v nevhodné době, kdy docházelo k fúzi se Státní operou.

"Soukromou firmu, která audit prováděla, jsme tři čtvrtě roku učili divadelnímu provozu. Až v dubnu tato firma audit odevzdala a teprve v srpnu jsem jej viděl. Audit se ale nezabýval ekonomickými transakcemi ani personálními záležitostmi," tvrdí Černý.

KDO JE MARTIN SANKOT

Řízením Národního divadla byl dočasně pověřen ekonomický náměstek ministryně kultury Ing. Martin Sankot, Ph.D., který v úřadu působí od letošního března. Sankot byl v minulosti generálním ředitelem investiční společnosti ČP Invest a později ve společnostech Realtia, Amista a Clovis, kde seděl v dozorčích radách. Titul Ph.D. má v ekonomii z Technické univerzity v Ostravě.

zdroj: LinkedIn

Mluvčí ministryně kultury Markéta Ševčíková dnes v rozhovoru pro Českou televizi oponovala, že ze dvou auditů, které nechalo zpracovat ministerstvo, vyplývá ekonomická nestabilita Národního divadla.  Některé řidící procesy jsou podle ní špatně nastaveny a dochází k duplicitě. Také fúze spojení Národního divadla se Státní operou měla proběhnout rychleji.

Černý ale své odvolání považuje za bezprecedentí krok a aroganci moci. "Mrzí mě, že jsem byl odvolán sedm měsíců před vypršením svého mandátu. Ale vážnější je, jaké to bude mít dopady. Argument, že ministerstvo kultury chce stabilizovat situaci, považuji za výsměch. Situace je stabilizovaná," řekl Černý novinářům.

Negativní vliv na společnost

Na absurditu zdůvodnění, proč byl Černý odvolán, upozornil umělecký ředitel baletu Petr Zuska, když ze sdělení ministerstva kultury citoval dvě protichůdné pasáže. "Ministerstvo kultury děkuje Ondřeji Černému, že se úkolů zhostil se ctí. V té samé zprávě ale stojí, že ministerstvo dospělo k závěru, že základním nedostatkem jsou chybně nastavené řídící procesy," upozornil Zuska.

Připomněl také, že podobným způsobem někdejší ministr kultury Martin Štěpánek před šesti lety odvolal tehdejšího ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka.

"Takovýto způsob odvolání ředitele je možný jen v případě, že jde ruku v ruce s žalobou. Divadlu to nepomůže a negativně to ovlivňuje celou společnost," prohlásil šéf činohry Michal Dočekal.

Ministerstvo kultury dnes zároveň vyhlásilo uzavřené výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla. Podle mluvčí Ševčíkové má vytipováno několik osob, které osloví. Ředitel by měl být vybrán v řádu měsíců. V nejbližších dnech byl měl dočasný ředitel Sankot oznámit své plány v čele Národního divadla, uvedla mluvčí.

 

Reakce z tiskové konference:
Petr Zuska
umělecký ředitel Baletu ND

Rozčarování není o tom, že přišla změna. Jde o načasování, etiku a kulturnost tohoto kroku. Má komunikace s ministerstvem kultury je vágní a zoufalá. Od ministerstva jsem dostal za úkol, abych dal dohromady 82-členný soubor, což se mi podařilo. Měl jsem na to slíbené peníze, ale už uplynulo půl roku, o peníze stále žádám a ještě stále je nemám.

Ministerstvo se o naší práci nejen nezajímá, tímto krokem ji přímo ničí.

Rocc
umělecký ředitel Opery ND

S náměstkem Sankotem jsme v dobré víře mluvili o koncepci. V úvodním slovu se zmínil, že není zasvěcený do situace a že funkční období ředitele Černého potrvá do března 2013. Vyslovil naději, že s námi připraví koncepci. Ale léto je pryč, koncepce nikde a pan Sankot byl nyní povolán na ředitelskou pozici.

Nemohu to komentovat, protože pana Sankota nemohu brát vážně.

Michal Dočekal
umělecký ředitel Činohry ND

Takovýto způsob odvolání ředitele je možný jen v případě, že jde ruku v ruce s žalobou. V tomto případě tomu tak není.

Je to nepřijatelné a je mi to osobně líto. Divadlu to pomoci nemůže a ovlivňuje to negativně celou společnost.

Ondřej Černý
odvolaný ředitel Národního divadla

Dlouhodobě jsem říkal, že ministerstvo kultury musí najít vhodnou osobnost, která bude schopna převzít ředitelskou funkci. Proto jsme dnes ráno v dobré víře zaslali dopis paní ministryni. Očekával jsem, že po něm ministerstvo kultury začne komunikovat a tu osobnost najde. Našla ji po pár minutách.

S paní ministryní jsem poslední měsíce komunikoval často, a byla to komunikace příjemná. Proti mé práci nebyly vzneseny žádné námitky. Nelze než se domnívat, že dopis, který jsme poslali v dobré víře, byl skutečně tím spouštěčem událostí.

Paní ministryně mě dnes žádným způsobem nekontaktovala, naposledy jsem ji viděl na obědě někdy asi před třemi týdny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist