Kdyby Bob Dylan žil před třemi tisíci lety, asi by byl starozákonním prorokem. Vykladačem snů, zvěstovatelem příštích věků, oblíbeným vypravěčem a věčně se kamsi vytrácejícím podivínem.

Dylan anno 2012, kterého potkáváme na právě vydané studiové desce Tempest, je ještě komplikovanější. Neustále se vyvíjející muzikant, originální textař a dávno už samorostlá básnická instituce, pravidelně uváděná mezi kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu a od letoška už oceněná i medailí Za zásluhy, kterou si v Bílém domě stylově vyzvedl v černých brýlích.

I když deskou Tempest už Dylan svět nezboří, v kontextu současné hudby je to pořád velkolepé dílo. Má totiž obsah i nápad.

Dobré zprávy

Po mnoha letech Dylanovi zřejmě povolila artróza kloubů. Znovu hrává na kytaru, od letoška nečekaně i na klavírní křídlo. Chuti do života má spoustu. V Bratislavě se projížděl na kole, v Liverpoolu nasedl do turistického autobusu navštěvujícího domov Johna Lennona a v New Jersey jej policisté omylem zatkli jako vandráka. V převleku chodívá hrát na kytaru před mateřskou školu, zasekl se při psaní druhého dílu knižních Letopisů a po třiceti letech prodává vlastní dům.

Něco se zjevně děje. Ani takzvaní dylanologové nedovedou vysvětlit, proč se starý bručoun - který roky nezdravil publikum, kašlal na rozhovory a nanejvýš všechny vodil za nos - najednou zničehonic usmívá lidem rovnou do očí.

Jenže to je přesně Dylan. Schopný si na třicet let něco tvrdohlavě zakázat, aby to pak v pravou chvíli porušil. Zhusta krvavé, temné písně z alba Tempest jako by říkaly: dnešní doba musí být fakt zlá, když se na nás směje už i Dylan.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.