Ministerstvo kultury ve středu zveřejnilo složení komise, která navrhne kandidáty na místo ředitele Národního divadla.

O novém šéfovi první scény budou rozhodovat děkan DAMU Jan Hančil, režisér a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, dále teatrolog Bohumil Nekolný, ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták a dva bývalí ministři kultury - hudební skladatel a někdejší ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch a dramatik Milan Uhde.

Ministryně Alena Hanáková komisi požádala o to, aby vypracovala základních parametrů dalšího směřování Národního divadla.

Komise se prvně sejde v pátek v deset hodin dopoledne v Nosticově paláci.

Jména kandidátů na místo ředitele divadla zatím známa nejsou. "Vybraní kandidáti předloží ministryni kultury koncepci další činnosti ND, která bude vycházet z parametrů zadaných pověřenými experty. Ministryně kultury předpokládá, že skupina zhodnotí konstruktivní návrhy širší odborné veřejnosti a využije i zkušeností umělců a dalších pracovníků ND," uvádí ministerstvo kultury na svých stránkách.

Hanáková má zájem na tom, aby celý proces proběhl bez zbytečného prodlení a vedl ke jmenování nového ředitele Národního divadla v co nejkratší době.

Nového ředitele první české scény začalo ministerstvo kultury hledat počátkem tohoto roku, když vypsalo konkurz. Zrušilo jej však den před uzávěrkou přihlášek s tím, že je třeba doplnit kritéria pro výběr ředitele. Také se údajně čekalo na výsledky auditu v bývalé Státní opeře a Národním divadle, které však byly i podle pozdějšího vyjádření MK zcela irelevantní.

Ministerstvo slibovalo vypsat brzy konkurz nový. Dlouho se nedělo nic až do doby, kdy 7. září ministryně ředitele ND Ondřeje Černého, kterému měl mandát skončit 31. března příštího roku, náhle odvolala. Přesné důvody jeho odvolání MK dodnes neuvedlo, proti těm, jimiž úřad svůj krok zdůvodňoval, se Černý ohradil. Náměstek ministryně Martin Sankot se za některé argumenty, jimiž odvolání podporoval, záhy omluvil.

Související