Německá společnost Bertelsmann, tedy vlastník nakladatelství Random House, v pondělí ráno oznámila, že s britskou firmou Pearson dohodla vznik nového knižního vydavatelství Penguin Random House.

Bude v něm vlastnit podíl 53 procent, což jinými slovy znamená, že nakladatelství Penguin - až doposud dceřiná společnost Pearsonu a klasická britská značka, spjatá s edicí světové literatury - poprvé od svého vzniku připadne do rukou někoho jiného než Britů.

Informuje o tom server Hollywood Reporter, podle nějž budou vznik obří společnosti muset posvětit regulační úřady v USA a dost možná i v Evropské unii. Nově vzniklá společnost bude totiž ovládat cca 25 procent celosvětového trhu s anglicky psanou literaturou.

O velikosti firmy svědčí i obraty obou společností: Random House měl vloni tržby 2,2 miliardy dolarů, Penguin 1,6 miliardy dolarů. Zároveň jde o první podstatnou změnu ve "velké šestce", tedy skupině největších hráčů na světovém knižním trhu.

Ještě v pátek se zdálo, že jednání zaberou možná celé týdny. V neděli ale deník Sunday Times přišel s tvrzením, že News Corp magnáta Ruperta Murdocha (mimo jiné majitele vydavatelství HarperCollins) se s Pearsonem pokusí na poslední chvíli dohodnout vlastní převzetí Penguinu. Murdoch chtěl údajně nabídnout částku okolo 1 miliardy liber. Nakonec se ale nedostal ke slovu.

Šéfem nově vzniklé firmy bude dosavadní ředitel Random House Markus Dohle, předsedou pak dosavadní ředitel Penguinu John Makinson. Do dozorčí rady německý Bertelsmann nominuje pět členů, Pearson poté čtyři. Žádný z obou majitelů podle smlouvy nesmí prodat svůj podíl v následujících třech letech.

STARÝ DOBRÝ PENGUIN

Nakladatelství Penguin Books založil v roce 1935 Sir Allen Lane. Jako první na knižním trhu prosadil koncept takzvaných paperbacků neboli levných knih s měkkou vazbou, které Penguin prodával za 6 pencí (stejnou částku, kterou tehdy stála krabička cigaret). Čeští čtenáři znají Penguin nejenom jako vydavatelství předních současných autorů, ale i díky řadě Penguin Classics, v níž vycházejí texty klasické literatury od dob starověkého Řecka a Říma až po moderní klasiky typu Virginie Woolfové.

Mezi autory Random House patří například současníci Julian Barnes, Martin Amis, Dan Brown, John Grisham nebo Toni Morrison. Letos se Random Housu dařilo díky bestsellerové řadě erotických románů Fifty Shades. Penguin měl v roce 2012 zatím největší komerční úspěch s kuchařkami od Jamieho Olivera.

Na burzu bude Penguin Random House moci vstoupit nejdříve za pět let od chvíle, kdy bude vznik Penguin Random House dokončen - což se podle odhadů stane v druhé polovině roku 2013.

Obecně se má za to, že vznik Penguin Random House je odpovědí na rostoucí vliv trhu s elektronickými knihami. Nově vzniklá firma bude nyní mít dostatečně silnou pozici k tomu, aby si mohla určovat vlastní podmínky hry a nebyla napříkad závislá na strategii svých konkurentů Applu, Googlu či Amazonu, jak to v případě e-knih bylo doteď.

Penguin Random House zároveň bude dost významný a vlivný na to, aby mohl zápasit i s on-line prodejci, či dokonce supermarkety, kteří se přebytků knižních zásob zbavují za dumpingové ceny. Podle deníku Telegraph jde o důsledek rychle se měnící povahy knižního trhu, jehož část se přesouvá na internet a do světa e-knih, zatímco klasické papírové obchody se všude na západě pomalu zavírají.

"Vytváříme silnější platformu, která bude mít prostředky k investicím do nových modelů digitální distribuce, jakožto i větší šanci uspět na nových trzích," tvrdí odcházející ředitelka Pearsonu Marjorie Scardino. Ta svůj odchod z funkce oznámila 3. října – tedy právě v době, kdy se začalo spekulovat o možnosti, že Pearson celé nakladatelství prod. Scardino prohlásila, že to se stane "pouze přes moji mrtvolu". Firmu Pearson vedla od roku 1997, přičemž před pěti roky ji časopis Forbes zařadil na 17. místo v žebříčku 100 nejvlivnějších žen na světě.

Vznik nakladatelství Penguin Random House neovlivní smlouvy a působnost Bertelsmannu na německém knižním trhu. Stejně tak nezanikne ani značka Penguin, kterou chce firma na trhu s učebnicemi a vzdělávací literaturou používat i nadále. "Společnými silami hodláme expandovat například na trhy v Brazílii, v Indii a v Číně," řekl deníku Guardian Thomas Rabe, člen dozorčí rady Bertelsmannu.

Vydavatelství Penguin i Random House patřila k šesti největším světovým vydavatelstvím. Takzvanou velkou šestku dále tvoří společnosti HarperCollins, Hachette, Simon & Schuster a Macmillan.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist