Sezona českých knih o alternativní historii nekončí. V závěsu za románem Václava Holance Herci vychází také experiment Aleše Palána Zápisky o válce česko-slovenské.
Zatímco první kniha je v podstatě klasickou beletrií, byť netypickou (stejná zápletka je rozehrávána ve stejné historické době, ale ve třech různých režimech), Zápisky se tváří jako soubor výstřižků z tisku mapujících počátky ozbrojeného konfliktu mezi naším a slovenským národem. Palán je zde pak uveden jako pouhý editor, což je ostatně i autorova profese ve skutečném životě.
Obsah zde předurčuje formu. Palánovi totiž na rozdíl od jiných autorů kontrafaktuální prózy nešlo o spekulaci nad dějinami jako spíše o metatextovou úvahu o roli médií. Značnou péči tudíž věnoval odstínění různých zpravodajských a dalších žánrů. Po čapkovském způsobu se obraz reality skládá z mediálních fragmentů.
Jejich podrobné čtení však zpochybňuje, co bylo dříve - zda médium, nebo realita. Ve zprostředkovaném světě zpravodajství je možné rozmáznout nicotnou událost do katastrofy obřích rozměrů nebo naopak bagatelizovat blížící se hrozbu až k banalitě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.