Pavel Kohout

Tango mortale

2012, Pistorius & Olšanská

 

I. Giulietta

Douškem sladové whisky začínala každý svůj let, protože se za celý dlouhý život nesmířila s tím, že může masa kovu neskonale těžší než vzduch létat.

I tentokrát si včas naplnila z domácího baru stříbrnou placatku, kterou jí dal Vittorio kdy? k padesátinám, a ty už se taky ztrácely v mlze času. Z najaté cessny sestoupil její oblíbený pilot, kterého si stačila u firmy zajistit včas. – „Ahoj, Michale!“ – „Zdravím vás, kněžno! Dlouho jsme se neviděli.“ – „Právě. Takže jste už znova rozvedený?“ – „Nějak se mi to zatím nepovedlo.“ – „Ne! Pořád ta Australanka?“ – „Zélanďanka.“ – „Ano… že by vás konečně jedna opravdu dostala?“ – „Vypadá to tak. Asi čekáme dítě.“ – „To bude, pokud vím, třetí!“ – „Ano, pokud vím já.“ – „Ovšem to vám, jak víme všichni, zatím nikdy nebránilo uletět.“ – „Poprvé mi hrozí, že by dřív uletěla ona!“

Zazubil se a chtěl jí pomoci do schůdků, ale jako vždy odmítla a vyběhla sama.

Mickel Comar, vzdor svému původnímu jménu Komár dvoumetrový mladý muž, byl kosmopolita znalý tří světových jazyků, ale s ní mluvil jejich společnou mateřštinou – moravsky, jak pyšně říkala češtině z Hané.

Michal, jenž poprvé zabrebtal „máma“ v kanadsko-francouzském Montrealu, násobilku se učil v kanadsko-anglickém Vancouvru a techniku vystudoval ve švýcarsko-italském Locarnu, kde otec postupně přednášel mezinárodní právo, si rodnou řeč bezvadně uchoval slovem i písmem, přestože jeho rodiče, kteří neuvěřili v trvalost politického oteplení šedesátých let, emigrovali ihned, jakmile dostali první cestovní pas.

Co ve svízelných začátcích nestihli u jeho dvou sourozenců v Americe, vynahradili benjamínkovi narozenému už v Kanadě, jenž byl pak po návratu normálních poměrů ve svobodné vlasti král, když závistivým bratrům jejich flirtování překládal. Giulietta ho poznala, když ji, tehdy ještě s Vittoriem, pilotoval z Cannes, kde předsedala porotě soutěže mladých baletek; pomáhaje Vittoriovi ze schodů, zavolal na procházejícího kolegu „Ahoj!“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se