Stejný osud jako Karla Kryla staršího, jehož tiskárnu zlikvidoval komunistický převrat v roce 1948, postihl i významný knihtiskařský rod Vokolků z Pardubic. Do českého kulturního kontextu se zapsal nejen zakladatel tiskárny Václav Vokolek, ale zejména jeho tři synové: tiskař Vlastimil, výtvarník Vojmír a básník Vladimír.

Všechna ta véčka ještě rozšiřuje o generaci mladší spisovatel Václav Vokolek mladší, vymyká se z nich jen jeho teta Květa. Všem těmto osobnostem se věnuje právě vydaná kniha Jméno Vokolek.

Být dlužen za duši

Vokolkovi jsou jednou z těch katolicky orientovaných rodin, které za první republiky ovlivňovaly tendence v moderním českém umění měrou předtím ani potom nevídanou. Dnes se zdá těžko představitelné, že právě literáti a vydavatelé hlásící se ke křesťanství stáli v prvních řadách avantgardy.

Zakladatelský étos vydavatele a vizionáře Josefa Floriana ze Staré Říše nemohl nezasáhnout ani pardubické Vokolky - a to nejen tím, že v jejich tiskárně věčně zadlužený Florian tiskl.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.