Ministerstvo kultury nepodpoří mezinárodní projekt Rok české hudby 2014 tak, jak se původně očekávalo. Resort mohl na jaře požádat vládu o zvýšení rozpočtu o 130 milionů korun pro nacházející dva roky. Vzhledem k situaci státního rozpočtu se však nakonec rozhodl, že o podporu žádat nebude. Proti tomu se ohradili někteří pořadatelé koncertů a festivalů.

Letopočty zakončené čtyřkou jsou nejen v Česku, ale i v zahraničí vnímány jako takzvané roky české hudby.

"Bylo rozhodnuto, že Rok české hudby se bude realizovat ve značně redukované podobě z rozpočtu ministerstva kultury. Předpokládá se, že vybrané příspěvkové organizace MK významná výročí Roku české hudby zohlední ve svých dramaturgických plánech a činnosti v roce 2014," řekl v pátek Jan Vondryska z tiskového oddělení ministerstva.

Podle Vondrysky se očekává, že se vypíše speciální tematické výběrové dotační řízení pro rok 2014 v oblasti profesionálního umění – klasické hudby.

Výběrové řízení projekt nezachrání

"S překvapením jsem sledoval, jako mnoho mých kolegů, že ministerstvo se vzdalo možnosti pokusit se získat ze státního rozpočtu nějaké zvláštní prostředky na Rok české hudby 2014. Sledoval jsem kolektivní dotaz mnoha pořadatelů vůči paní ministryni i její odpověď," uvedl ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

Nesouhlasí s tím, že se takový projekt dá zvládnout pouze úkolováním příspěvkových organizací ministerstva. "Mrzí mě, že se nemyslí ani na prezentaci české klasické hudby v zahraničí," zdůraznil.

V rámci akce se měly odehrát například koncerty Pražského filharmonického sboru v New Yorku a v Texasu, vzniknout měl i dokument nazvaný Jak se žije zahraničním umělcům v ČR. Česká filharmonie chystala turné s takzvaným Vlakem české hudby, kdy se koncerty a výstavy měly konat přímo uvnitř vlaku.

Záštitu převzali Rattle s Koženou

Letos jaře se na MK připravoval materiál do vlády se žádostí o zvýšení rozpočtu. V červnu ale ministerstvo zažádalo o zrušení tohoto úkolu a materiál do vlády nepřipravilo. V září se nakonec usnesením vlády zadání zrušilo. O pořádání akce i patronátu rozhodl loni na podzim bývalý ministr kultury Jiří Besser.

Pořadatelé mohou ve svých programech využít "čtyřková" výročí hudebních osobností. Myšlenka projektu vznikla již v roce 1924. V roce 2014 mají nad projektem převzít záštitu dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka, mezzosopranistka Magdalena Kožená. Letos v dubnu to médiím oznámila mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

V roce 2004, kdy se projekt "Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury" naposledy pořádal, na něj vyhradil stát více než 105 milionů korun. České kulturní akce se pořádaly ve čtyřiceti zemích světa.

Související