Ministryně kultury Alena Hanáková odvolala k sobotní půlnoci z funkce ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Odcházející šéf prozatím situaci nechce komentovat, odkázal na tiskovou konferenci. 

Podle tiskového mluvčího ND Tomáše Staňka mu v pátek doručili výpověď úředníci ministerstva. "Odvolání je bez udání důvodu, pan Černý ve funkci končí v sobotu o půlnoci. Nikdo zatím nesdělil, kdo bude pověřen řízením," řekl Ihned.cz mluvčí.

Ministerstvo poté v tiskové zprávě uvedlo, že divadlo povede ekonomický náměstek ministryně Martin Sankot. Ten však nemá s řízením kulturních institucí zkušenosti. Podle resortu jde ale jen o dočasné řešení.

"Transformační proces v Národním divadle v Praze bude nadále pokračovat. Hlavním cílem ministerstva kultury je vytvořit na naší první scéně takový organizačně-procesní model, který zaručí zachování umělecké kvality evropské úrovně a zároveň ji ekonomicky stabilizuje," stojí ve zprávě ministerstva.

Podle jeho zástupců nyní probíhá hledání "schopného manažera s rozsáhlými zkušenostmi z oblasti kultury a především s řízením divadelního provozu, který bude schopen dokončit náročné úkoly."

Ministryně Hanáková a její náměstci ale chtěli údajně řešit situaci okamžitě, proto do vedení půjde Sankot. Odvolání Černého se pak podle zprávy opírá o závěr interního auditu, podle něhož v instituci nefungují řídící a provozní procesy, což prý vede k destabilizaci uměleckého souboru.

Činitelé vedení Národního divadla v pátek ještě před doručením výpovědi vyzvali v otevřeném dopise ministryni, aby zahájila proces výběru nového šéfa české první scény.

Vadilo jim, že Černého mandát končil v březnu příštího roku, a přitom nebylo jasné, kdo ho má nahradit. Jedenáct zástupců zlaté kapličky, mezi které patří umělecký šéf baletu Petr Zuska, šéf činohry Michal Dočekal a šéf opery Rocc, upozornilo na fakt, že srovnatelné evropské divadelní scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu.

Šéfové souborů chtějí schopného divadelníka

Podle signatářů dopisu musí ředitel ND zvládnout provoz instituce jako manažer i jako divadelník, který je schopen sladit zájmy všech uměleckých souborů.

"Dále musí jít o osobnost s potřebným morálním kreditem a přehledem v problematice současného divadla. V neposlední řadě je ředitel tváří Národního divadla, reprezentantem a strážcem jeho hodnot a tradic," píše se v dopise.