Za sedm let se údajně vymění veškeré buňky lidského těla za nové. Na světě je po té době zcela nový člověk, který nemá fyzicky nic společného s tím, který žil před sedmi lety. Jediné, co obě tyto bytosti spojuje, je paměť.

Gao Xingjian, čínský dramatik, výtvarník a romanopisec žijící ve francouzské emigraci, se ve svém druhém - a zatím posledním - románu s názvem Bible osamělého člověka ptá, kdo je vůbec ten druhý tvor, ten člověk, kterým jsme kdysi bývali a který k nám neustále z té dávné minulosti promlouvá.

Bible osamělého člověka je osobní Xingjianův manuál pro to, jak přežít v dějinách - ať už jde o dějiny na osobní rovině v podobě vzpomínek, nebo na té kolektivní v podobě historie. Je to zároveň jedna z těch knih, jejichž téma určuje celý stavební plán díla. Na jednom místě se autor ptá: "A co tvé vzpomínky, jakou přesnost mají?" A hned si odpovídá: "Nijak na sebe nenavazují, vybavují se zásadně na přeskáčku. Vše vidíš v mlze a dýmu."

Podle tohoto rozvrhu jako by byl napsán celý román: děj se neodvíjí lineárně, rozsvěcuje se postupně jako jednotlivé čtvrti neznámého nočního města při pohledu z letadla, celá jeho struktura je patrná až na samém konci knihy. Nejde přitom o samoúčelnou postmoderní hříčku, román tvoří cosi jako nervovou síť, mapu paměti, ve které se občas náhodně zažehne určité spojení, které spustí kaskádu souvislostí, drobných vzpomínek, situací, zdánlivě dávno ztracených pod nánosy času.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.