Jmenování Jana Buriana na post ředitele Národního divadla by první scéně mělo přinést větší nezávislost na ministerstvu kultury. Vyplynulo to ze středečního pořadu České televize Události, komentáře, kde kromě Buriana vystoupila ministryně kultury Alena Hanáková.

"Jsem připravena napomoci tomu, aby mohlo být Národní divadlo samostatnější, aby mělo více zodpovědnosti a prostoru pro práci," uvedla Hanáková. Prozradila také, že Burian bude mít šestiletý mandát.

A nový ředitel v pořadu hned nastínil své první kroky. Chce se zasadit o to, aby měly jednotlivé budovy Národního divadla více samostatnosti. Soubory, které v nich sídlí, totiž dostanou nové programové zaměření.

Například historická budova Národního divadla se dramaturgicky zaměří pouze na výběrové inscenace a moderní interpretaci českého a světového repertoáru. "V historické budově by se měly odehrávat i takzvané referenční interpretace českých skladatelů. Jestli jsme v něčem slavní, tak je to česká opera. Myslím, že si jí málo vážíme," tvrdí Burian.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se