Česko-slovenský koprodukční film slovenské režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer získal hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu, jehož ceny byly vyhlášeny v pátek. 

Jednalo se přitom o vůbec první slovenský film uvedený v této soutěži. České filmy už na předchozích ročnících festivalu bodovaly. V roce 1998 zvítězil film Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky a v roce 2002 Divoké včely Bohdana Slámy.

Náročný výběr

V porotě MFF Rotterdam 2013 zasedli mimo jiné i čínský politický aktivista a výtvarný umělec Aj Wej-wej, ředitel festivalu Sevilla José Luis Cienfuegos nebo holandská filmová legenda Kees Hin.

Prestižní festival v Rotterdamu je ve světě známý náročným výběrem titulů se zaměřením především na nezávislou produkci a prezentací autorských debutů či druhých filmů mladých tvůrců, na filmy, které jsou nějakým způsobem výjimečné formou či tématem, a které používají inovativní výrazové prostředky.

Drama Můj pes Killer je druhým celovečerním filmem scenáristky a režisérky Miry Fornayové. Vznikl ve slovensko-české koprodukci společností Mirafox producenta Juraje Buzalky a Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze, který je rovněž producentem dramatu Poupata oceněného Českým lvem za nejlepší film roku 2011. Koproducentem dramatu Můj pes Killer je Česká televize.

Antická tragédie z Hodonína

Děj dramatického příběhu ze současnosti Můj pes Killer je zasazen do kraje na moravsko-slovenském pomezí, kde se také ve městech Skalica a Hodonín a jejich okolí film natáčel. Jeho hlavním hrdinou je osmnáctiletý Marek (Adam Mihál), žijící s otcem alkoholikem na malém městě. Nemá žádné přátele, pohybuje se v partě skinheadů a jediné autentické citové pouto má ke svému psovi.

Upoutávka

 

Markův život obrátí naruby odhalené tajemství jeho matky, která ho před lety opustila a zmizela. "Marek je sice antihrdina, ale mým cílem není vytvořit pouze černobílý charakter agresivního nedozrálého chlapce. Je to příběh o hanbě a hrdosti, která v případě Marka vede k tragédii antického rozměru. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně tato naše víra ovlivňuje naše životy," naznačila autorka Mira Fornayová námět filmu, kde všechny hlavní role ztvárnili neherci.

Premiéra na Febiofestu

Mira Fornayová, absolventka pražské FAMU a NFTS v Londýně (obor hraná režie), debutovala psychologickým dramatem Lištičky (2009), které bylo vybráno do soutěže Critic's Week na MFF v Benátkách a úspěšně uvedeno na mnoha prestižních zahraničních festivalech.

Scénář Můj pes Killer byl vybrán na Berlinale 2010 pro Co-Production Market, v roce 2009 získal slovenskou Cenu Tibora Vichty za nejlepší scénář a čestné uznání a byl vyhodnocen jako jeden z nejslibnějších projektů na 53. ročníku MFF v Soluni.

Čeští diváci film uvidí v druhé půlce března v předpremiéře v soutěžní sekci MFF Febiofest, v kinech bude mít film Můj pes Killer premiéru 11. dubna 2013. Distributorem je Cinemart a.s.

Související